Orson Welles! (2015)

orson_welles

Francie, This is Orson Welles, režie a scénář: Clara Kuperberg a Julia Kuperberg

 

53 minut, barevný a černobílý

 

Film:

 

Ačkoli jméno Orsona Wellese většina příznivců kinematografie zná, není to podle mě jen pocit, že spousta lidí vlastně neví úplně proč. To je ostatně případ i filmů Občan Kane, který byl dlouhá léta považován za nejlepší film všech dob, než ho ,,sesadila“ Coppolova rapsodie Kmotr a nyní Darabontovo Vykoupení z věznice Shawshank.

 

Česká televize odvysílala dokument Orson Welles!, který byl natočený před dvěma lety k 100. výročí od narození génia filmového média. Ten vychází ze známé knihy rozhovorů mezi režiséry Peterem Bogdanovichem a Orsonem Wellesem, jež byla publikována v roce 1992. Režisér, scenárista a herec Orson Welles je uznáván jako jeden z největších filmařů všech dob a zcela jistě i jako jedna z největších osobností 20. století. Jeho kariéru však provázely nekonečné spory o finální podoby jeho snímků, neustálý nedostatek financí a spousta vlivných nepřátel.

MBDCIKA EC019

   Welles byl režisér samouk, který se do filmové branže dostal díky brilantnímu hereckému a režijnímu výkonu nikoli na divadle, ale v rozhlase, když v roce 1938 inscenoval hru na motivy slavné knihy H. G. Wellse „Válka světů“. Welles se tehdy ujal role rozhlasového reportéra, který v krátkých několikaminutových zprávách, mezi něž byl vkládán běžný rozhlasový program, informoval o mimozemské invazi na planetu Zemi. Během tohoto vysílání stoupla sledovanost „reportáže“ až na šest milionů a Welles působil natolik přesvědčivě, že statisíce lidí na západním pobřeží USA propadly panice a prchaly do vnitrozemí. Následně se zato zodpovídal před úřady za šíření poplašné zprávy a je zřejmě největším vtipem jeho kariéry, že nakonec nikdy za svůj šprým nepykal. Všichni jeho následovníci si totiž za podobná šprťouchlata šli sednout.

Welles se stal okamžitě miláčkem Hollywoodu a aniž by cokoli tušil, odjel do Hollywoodu natočit film Občan Kane. Film sice ve své době diváky nezaujal, naopak popudil mnohé vlivné Američany, ale dodnes platí za přelomový kinematografický počin.

dotek zla poster

Dokument sleduje Wellsovu dráhu u filmu a dává nahlédnout i do jeho soukromého života. Pochopitelně, že nemůže obsáhnout většinu jeho kariéry nebo jeho přístup k životu, ale jako úvod a seznámení s jeho tvorbou tento snímek bezesporu postačí. Ve filmu hovoří řada slavných filmařů, z režisérů třeba Martin Scorsese nebo Peter Bogdanovich a příjemným zpestřením jsou i záběry samotného Wellese, který komentuje své životní momenty.

10. října 1985 podlehl Orson Welles srdečnímu záchvatu během psaní poznámek pro filmovou scénu, kterou měl téhož dne natočit. Jeho ostatky jsou pohřbeny ve Španělsku. Zbylo po něm čtrnáct filmů, které začal točit a z různých důvodů je nedokončil a RealFilm tento novodobý příbvěh Dona Quijota a zároveň geniálního filmaře a entertainera vřele doporučuje ke zhlédnutí. Nyní je ke zhlédnutí na webu České televize.

 

Přidat komentář

TOPlist