Pěkně blbě (2017)

pekne_blbe_1

The Big Sick, USA, režie: Michael Showalter, scénář: Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani, kamera: Brian Burgoyne, hudba: Michael Andrews, střih: Robert Nassau, hrají: Kumail Nanjiani, Zoe Kazan, Holly Hunter, Ray Romano, Anupam Khera, Aidy Bryant

 

119 minut, barevný

 

Film:

 

Kumail (Kumail Nanjiani) je stand-up komik, příležitostný řidič Uberu a největší fanoušek seriálu Akta X. Emily (Zoe Kazan) studuje psychologii, má skvělý smysl pro humor a rozhodně se teď nechce vázat. Alespoň do chvíle, než vyrazí na večer stand-up komiků. Duchapřítomný Kumail Emily okamžitě padne do oka, a i když oba tvrdí opak, brzy je jasné, že nepůjde jen o záležitost na jednu noc. Nadějně se rozvíjející vztah ale naruší záhadná nemoc, kvůli které musí lékaři uvést Emily do umělého spánku. Teprve v nemocnici se potkává Kumail s jejími svéráznými rodiči (Holly Hunter a Ray Romano), kteří se přes počáteční nedůvěru s Kumailem postupně sbližují, což generuje řadu zábavných situací.

pekne_blbe_2

Film Pěkně blbě je film, který se u diváků chytl navzdory producentům, kteří tvůrcům házeli klacky pod nohy. Jsem vlastně rád, že film jsem viděl až nyní, protože před pár dny byli tvůrci filmu ve studiu magazínu Variety a nebrali si moc servítky na adresu právě producentů, kteří byli pochopitelně v oficiálních materiálech vynášeni do nebe.

 

Právě po rozhovoru s nimi je patrné, že film vznikl poněkud jinak, než v původní oficiální verzi. A tato verze je mnohem zábavnější, mnohem méně uhlazená a spíše reálná, než pohádka o hodném panu Appatowovi, poněkud bizarnímu producentovi ujetých komedií Zbouchnutá nebo komedii Vykolejená, jehož tvorba se mi upřímně vůbec nelíbí a nebaví mě.

The Big Sick - Still 1

Skutečnost tedy je, že tento film byl natočený opravdu podle skutečnosti a scénář psali od začátku manželé Emily V. Gordon a Kumail Nanjiani z vlastní vůle. Nanjiani dostával příležitostné štěky na stanici Comedy Central, kde se potkal i s režisérem Showalterem, kde mu představil projekt filmu Pěkně blbě. Comedy Central byla investorem filmu a do preprodukce investovala malé množství peněz.

 

V momentu, kdy už ale nějaké peníze utraceny byly a scénář byl na světě, začalo se celkem pochopitelně řešit, kdo bude hrát hlavní role. A nyní nastává má nejoblíbenější část! Do castingu se totiž přihlásili oba manželé Emily V. Gordon a Kumail Nanjiani a oba si mysleli, že casting bude prkotina, že producenti přeci poznají, že by se asi měli hrát sami, když je to jejich příběh. Jenže v tom se zmýlili.

pekne_blbe_4

Režisér nakonec po dohodě s producenty obsadil Kumaila Nanjianiho, ale Emily přeobsadili vycházející hvězdičkou Zoe Kazan. Aby nebyla zlá krev, tak skutečné Emily dali vybrat z herců, kteří by přicházeli v úvahu jako její rodiče. Emily si vybrala Holly Hunter, o které řekla, že je sice hezčí, než její matka, ale nějaká podoba tam je, ale Ray Romano je mnohem hezčí, než její otec, což prý u nich způsobilo tichou domácnost, ale to bylo samozřejmě myšleno ve vtipu.

 

Jisté je, že film se natočil za 5 milionů, na festivalu v Sundance film koupil Amazon za 12 milionů dolarů a dnes se ukazuje, že to byl opravdu kup. Pěkně blbě vydělalo v kinech 55,3 milionů dolarů a Amazon se už jistě těší, jak se bude film pěkně stahovat na VOD kolem Oskarů a výročních cen.

pekne_blbe_5

Předně, film je jiný, než trailer. Ostatně dovedu si představit, že kdo si přečetl původně scénář, musel být v šoku. Ten film by totiž s jinými herci podle mě moc nefungoval. Je vážný, rozhodně to není romantická komedie, v tom žánru se pohybuje slabou úvodní třetinu filmu. Kumail Nanjiani je ale opravdový talent od Boha (pokud vládnete angličtinou, přehrajte si jeho monolog v SNL), který dovede rozesmát a přitom dovede přesvědčivě zahrát, že má dobré srdce a je to právě on, kdo ten film drží pohromadě. Velmi zábavné na něm je, že se nesměje svým vtipům, což se dle svých slov naučil z rozhovoru s Hugh Grantem. Musím říct, že rozhovory s Grantem si vždy čtu a když na ně narazím na youtube, rád si je pustím, protože mě dovede vždy rozesmát.

 

Zoe Kazan nahradila Emily V. Gordon, která je mimochodem velmi sympatická a zábavná, a ta byť je objektivně na plátně o dvě třetiny času méně je sice také slušná, ale dramatické scény, jsem jí moc nevěřil. Je ale opravdu mladá a pokud ještě nějaké příležitosti dostane, určitě bude fajn. Jen si vezměme Jennifer Lawrence, její rané filmy a jak hraje dnes.

 

Pěkně blbě je zdařilá tragikomedie, která se vyvíjí naprosto nečekaně, vzhledem k tomu, co víte, už zřejmě tušíte i konec, ale natočené je to opravdu moc pěkně. Doufám, že do budoucna od stejných filmařů ještě nějaký film uvidím. I když je to malý filmeček, který vlastně nic moc zásadního nenabízí, je to stejná zábava ve stejném ranku jako Moje tlustá řecká svatba. Opravdu pěkně, blbě naštěstí ne.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

PS: Pokud máte pocit, že vám film něco připomíná, tak ano. Film je přiznaně inspirován svým scénářem filmem Hádej, kdo dnes přijde na večeři.

Přidat komentář

TOPlist