Příběhy 20. století (2017)

pribehy20-1

dokumentární seriál, režie: Viktor Portel, Radim Špaček, Petr Hátle a Janek Kroupa, scénář: Adam Drda, Mikuláš Kroupa a Tomáš Netočný

stopáž cca 26 minut epizoda

Jak se Martin Komárek vyrovnával s tím, že občas musí psát propagandu? Jaká byla normalizace pro lidi s odlišnou sexuální orientací? Jakými prostředky vydíral evangelické faráře bývalý major StB Jaromír Ulč? Co zažívali učitelé a jejich studenti? A jak snadno se člověk mohl stát spolupracovníkem Státní bezpečnosti? Kdo byli veksláci? Jak se žilo v normalizační Ostravě?

Z mého pohledu s nižším povědomím, než by si tento cyklus zasloužil, vysílá ČT v neděli podvečer velmi zajímavý dokumentaristický seriál Příběhy 20. století. V šestnáctidílném seriálu diváci sledují řadu dosud filmově ani historicky nezpracovaných fenoménů, které provázely normalizaci. Základem jsou výpovědi shromážděné v projektu Paměť národa i velké množství archivních materiálů.

Hned sedm epizod režíroval Viktor Portel z Post Bellum, který k cyklu řekl:„Je tu spousta příběhů, které se staly teprve nedávno, ale měli bychom je znát, protože do naší přítomnosti pořád a hodně zasahují. Jak mohli novináři jako Ondřej Neff či Martin Komárek pracovat v socialistické Mladé Frontě? Co způsobilo násilných čtyřicet let společného hospodaření na českém venkově a jak dopadla většina JZD po revoluci? Proč František Ringo Čech i po čtyřiceti letech lže o svém podpisu Anticharty, nebo snad jen zkouší, co mu projde?“

pribehy20stol-2

Kreativní producent Petr Kubica k sérii řekl: „Tvůrci poprvé v českém dokumentu využijí metodu a techniku rozpracovanou slavným americkým dokumentaristou Errolem Morrisem, která je založena na očním kontaktu a soustředěných výpovědích. Bohatství archivního materiálu pak umožní komplexní řez normalizovanou společností.“

Zde by se zřejmě slušelo doplnit kdo byl Errol Morris, kromě toho, že si ho za chvíli budete zřejmě ,,gůglovat“ je to ten chlápek, kvůli kterému Werner Herzog snědl svou botu a hlavně je to jeden z nejrespektovanějších amerických dokumentaristů, který třeba svým slavným dokumentem Tenká modrá linie dostal z cely smrti nevinně odsouzeného člověka. Ambice tedy měli tvůrci rozhodně vysoké. A vlastně se jim je podařilo naplnit, protože třeba díky tomuto dokumentu, jinak sebejistý František Ringo Čech na sebe pohlédl na fotografii s propiskou u Anticharty.

Ohledně obsahu je série velmi zajímavá, leč někdy mě trošku překvapují komentáře autorů. Za sebe nemám rád moralisty, většinou to bývají lidé s máslem na hlavě. Komentářů mimo mísu je tam ale naštěstí jen poskrovnu. Výjimkou je zatím zřejmě nejslabší epizoda Veksláci natočená Jankem Kroupou, která má ale mnohem větší problémy, než je jen komentář, zejména tedy špatnou kameru a dost nepochopitelný střih, díky kterému je film nesrozumitelný. Navíc působí bulvárním dojmem, což se k celkovému konceptu absolutně nehodí.

Úvodní epizoda o donašečích STB je velmi silným startem celé série a tvůrci na ní navázali podobně silným dílem o homosexualitě za totality. Výborná je také epizoda o zemědělství, která konečně velmi realisticky vypráví o fenoménu Charty 77, která je v médiích objektivně velmi zkreslená. Příběhy 20. století je zajímavý počin a Realfilm ho jako celek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

Seriál je ke zhlédnutí na webu České televize.

Přidat komentář

TOPlist