Prorok (2009)

prorok_1

Francie/Itálie, Un Prophéte,  režie: Jacques Audiard, scénář: Thomas Bidegain, Jacques Audiard, Abdel Raouf Dafri, Nicolas Peufaillit, kamera: Stephen Fontaine, střih: Juliette Welfling, hudba: Alexandre Desplat, hrají: Tahar Rahim, Niels Arestrup, Reda Kateb, Adel Bencherif

 

155 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

 

MFF v Cannes – nominace na Zlatou palmu, Velká cena poroty, nominace na Oskara za nejlepší cizojazyčný film, Cézar za nejlepší film, herce v hlavní roli (Tahar Rahim), herec ve vedlejší roli (Niels Arestrup), režie, scénář, kamera, střih, výprava, Evropská filmová cena pro nejlepšího herce (Tahar Rahim)

 

Film:

 

Devatenáctiletý arabský mladík Malik El Djebena (Tahar Rahim), odsouzený k šesti letům do francouzského vězení, neumí číst ani psát a dost dobře neumí ani francouzsky a vlastně tak úplně nechápe ani, proč si má jít sednout. To ale nikoho příliš netankuje. Do věznice přichází úplně sám a působí mladším a křehčím dojmem než ostatní trestanci. Šéf korsického gangu (Niels Arestrup), který vládne i vězení, si ho okamžitě všimne a nabídne mu ochranu, pokud oddělá jednoho bachařského pejska, který by si od Malika rád nechal udělat dobře.

 

Mladík brzy pochopí, že tenhle kriminál nemá žádná pravidla, všichni jsou zkorumpovaní lotři a poslouchat Korsičana se vyplatí, pokud nechce mít vydloubnuté oko vidličkou nebo být podřezaný žiletkou, a to rozhodně ne ve spánku. Jenže Malik zdaleka není tak hloupý, jak si o něm mafiáni myslí.

prorok_2

Filmy jako Prorok Francouzi dokázali natáčet zejména v padesátých letech a dodnes neztratili nic ze své působivosti. Jacques Audiard je syn slavného Michela Audiarda (Profesionál,Svědek) který společně s klasickými francouzskými hvězdami určoval tón temných kriminálek staré školy. Jacques Audiard (Na dřeň) (ročník 1952) uváděl ve francouzských věznicích svůj poslední film a když viděl, jak to tam vypadá, začal se o problematiku zajímat. Brzy ho kontaktovali skuteční gangsteři, kteří mu vyprávěli často dost neskutečné příběhy, které pak narouboval do scénáře Proroka. Vzhledem k tomu, že i řadu ze zločinců najal jako poradce, natočil zatraceně věrnou a přitom naprosto šílenou sondu do zkorumpovaného vězeňství a mezi takové lotry, vedle kterých vypadá Kajínek jako hoch z nedělní školy.

prorok_3

Prorok sice není typický žánrově typické vězeňské drama nebo kriminální thriller, v obou polohách se přesto pohybuje velmi obratně, ale také to není a priori umělecká nebo politická výpověď. Poselství filmu je mezi řádky, ale je dostatečně čitelné a jasné, takže člověk nemusí být zrovna génius, aby pochopil, že Arabové to ve Francii nemají zrovna jednoduché a pokud má člověk dostatek peněz a chapadla za zdi vězení, může toho poměrně dost zařídit, aniž by s tím byl kdykoli spojován, jak by také mohl, když přeci sedí v lochu, že?

prorok_4

Prorok má reálné základy, ukazuje na prohnilost francouzských věznic a naplňuje slibovanou dvou a půl hodinovou jízdu, která se právem zapíše do dějin filmu. RealFilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

prorok_plakat

Přidat komentář

TOPlist