Průvodce historií společnosti Twentieth Century Fox

Tento týden vzbudila pozornost zpráva, že jedno z nejtradičnějších hollywoodských studií koupí do svého portfolia koncern Disney. Vzpomeňme na slavnou historii tohoto legendárního hollywoodského studia.

statecne_srdce_4

Ačkoli společnost 20th Century Fox byla založena roku 1935, je dobré zmínit i dvacetiletý prolog, který mu předcházel. Na počátku totiž byla produkční a distribuční společnost Box Office Attraction Film Rental comp., kterou založil William Fox. Ta postupně expanduje do firmy Fox Film comp. (1916) a roku 1917 se stěhuje na vyhlášenou adresu Sunset Blvd. v Hollywoodu. Na prvním udílení Oskarů roku 1929 si studio odnáší Oskary v kategoriích nejlepší režie, scénář nebo nejlepší herečku. Nebylo to až tak podstatné, jako dnes a William Fox je roku 1930 odejit z firmy, kterou sám založil.

 

Nové vedení v roce 1933 slaví úspěch s filmem Kavalkáda, který vyhraje na udílení Oskarů jako nejlepší film. A pak už to přijde. Roku 1935 dochází k první velké synergii, společnost Fox Film se spojuje s firmou 20 Century Production, kterou vede Darryl F. Zanuck a Josef Schenk. Vzniká společnost 20th Century Fox a šéfem se stává Zanuck.

Začíná velmi úspěšné období společnosti. Fox uspěje na Oskarech s filmy Dohoda mezi gentlemany (1947) nebo Vše o Evě (1950). Roku 1956 Zanuck odchází ze studia na volnou nohu, ačkoli své produkce realizuje přes studio Fox. Jenže nastává hollywoodský kolaps. Problém se jmenuje televize. Televize zažívá nebývalý rozmach a Fox se stejně jako ostatní studia v Hollywood odklání od všeho, co může jen zavánět spoluprací s malými bedýnkami. Mimochodem jediné hollywoodské studio, které s televizí začalo spolupracovat byla Columbia a vydělala na tom jmění.

 

V roce 1962 se Fox dostává do velkých finančních potíží, Zanuck se opět stává šéfem produkce a od správní rady má za úkol jmenovat výkonné vedení. Jeho synek Richard ho překvapí slovy:,,Tati, tak já bych to vzal.“ Na příští správní radě se otec se synem stávají šéfy studia. V roce 1965 studio slaví triumfální úspěch s muzikálem Za zvuků hudby.

Nejděsivější hollywoodské propadáky všech dob

A pak se to stane. Ve studio Fox dostane zelenou spektákl Kleopatra. Nastává příběh, který velmi dobře znáte a který ochromí společnost na celou následující pětiletku. Připomeňte si ho v následujícím samostatném článku.

Planeta opic (1968)

V roce 1968 má premiéru film Planeta opic, který se dnes jeví jako absolutní kult, ale ve své době byl sice úspěšný, ale nikdo nečekal, že se z něj stane takový fenomén.

Francouzská spojka (1971)

Roku 1971 ze studia odchází Zanuckovi a novým šéfem studia je Dennis C. Stanswill. U Foxů dostávají šanci tvůrci nového Hollywoodu, největší peckou je Francouzská spojka Williama Friedkina, ale ty největší hity té doby, jakoby se studiu vyhnuly. Vyjímku tvoří moment, když studio posvětí Hvězdné války Georgi Lucasovi, které mají premiéru roku 1977. Zde si připomeňte samostatný článek. Hvězdné války uspěly spíš navzdory studiu, ostatně je známo, že jedním z investorů filmu byl Steven Spielberg, který Lucasovi půjčil ze svého režisérského honoráře za Blízká setkání třetího druhu. Výsledek předčil všechna očekávání a Fox zůstal u zlatého telete, i když studio dalo Lucasovi jedny z nejvelkorysejších privilegií v dějinách Hollywoodu, a přesto na nich vydělaly miliardy dolarů.

 

V roce 1979 studio uvede další milník ve sci-fi žánru, kterým je kultovní snímek o slavném cizopasníkovi Vetřelec, který pro studio natočil Ridley Scott. Film uvede do pohybu velmi podobnou mašinérii jako Star Wars, byť samozřejmě v menším. Existuje třeba franšíza restaurací Vetřelec, formy na pečení Vetřelec a podobné ptákoviny, které mi skutečně berou dech.

 

Roku 1981 studio Fox kupuje naftařský magnát Marvin Davis, ale moc mu to nešlo, protože v roce 1985 jí prodal Ruppertu Murdochovi, který jí vlastnil až do tohoto týdne.

predator_2

Murdoch studio zasvětil v osmdesátých letech a počátku devadesátých let zejména testosteronové zábavě, mezi největší tváře studia patřil Arnold SchwarzeneggerPredátorem a Komandem a Bruce Willis s kultovní sérií Die Hard (Smrtonosná past) a poté zábavě rodinné – Sám doma a Mrs. Doubtfire. Studiu se zadaří nebývale i v televizní zábavě. Fox začne vysílat přelomový seriál Simpsonovi a roku 1993 začne vysílat televizní seriál Akta X, který přepíše dějiny televize,

Od poloviny devadesátých let až do dneška je hlavní tváří studia režisér James Cameron. I přes neustálé překračování rozpočtu jsou jeho dva realizované filmy milníky světové kinematografie – Titanic

 

a Avatar.

 

Související článek:

O společnosti Fox Searchlight

 

Další významné filmy 20 th Century Fox na RealFilm.cz:

Statečné srdce

Den nezávislosti

Černá labuť

Birdman-03

Birdman

Přidat komentář

TOPlist