Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

lastjedi_5

Star Wars: The Last Jedi, USA, režie a scénář: Rian Johnson, hudba: John Williams, kamera: Steve Yedlin, střih: Bob Ducsay, hrají: Mark Hamill, Carrie Fischer, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Benicio Del Toro, Andy Serkis, Domnhall Gleeson, Lupita Nyongo, Gwendoline Christie

 

152 minut, 2.39:1, 70 mm, barevný

 

Film:

 

Síla se probudila. Jenže jak dobře víme, Han Solo už není mezi námi a z hlavního padoucha Kylo Rena (Adam Driver) se vyklubal společný syn Hana Sola a princezny Lei (Carrie Fischer). Dívčí hrdinka Rei (Daisy Ridley) se zdá být vyvolenou ke komunikaci s legendární Sílou, i proto se na vlastní pěst vydala hledat Luka Skywalkera (Mark Hamill). A nachází jej, jak už ostatně víme z konce předešlého dílu. Jenže Luke nejeví vůbec žádný zájem pomoci rebelům v lítém galaktickém boji. Nakonec však souhlasí, že Rei předá tři lekce z učení rytířů Jediů, které napoví další střípky do mozaiky nového příběhu Star Wars.

null

Mezitím ovšem rebelové bojují se zlotřilou ničitelskou armádou vůdce Snokea (Andy Serkis) a příliš se jim nedaří, protože všechny jejich manévrovací kroky temná strana brzy odhalí. Jedinou šancí se tak stane …a dost. O ději už ani slovo.

lastjedi_1

Star Wars: Poslední z Jediů je velkorysý epický příběh, který vznikal paralelně už s epizodou VII J.J.Abramse, který má na filmu kredit výkonného producenta, ale Rian Johnson (Looper) měl určitou představu kudy film ubírat navzdory hlavnímu představiteli Marku Hamillovi a smrti představitelky princezny Lei Carrie Fischer.

last_jedi_2

Skutečnost, že se z takové situace dostal a představil takhle povedený film je doufám jeho definitivní vstupenka mezi velké rozpočty. To ale neznamená, že by film na konci nejevil určité známky střihů na poslední chvíli, což ale nedokázal ukočírovat ani Cameron na konci Avatara. Epické filmy holt mají často epické problémy a rozmotat zamotané příběhy na konci uspokojivě tak, aby všichni úlevně vydechli, není jednoduché, zvláště, když na filmu pracují tisíce lidí a ve hře je kromě obrovského rozpočtu i strašák 4 miliardové investice za licenci, kterou samozřejmě ostře hlídají správní rady a výkonné vedení studia Disney. Pryč jsou tedy doby, kdy George Lucas s partou hipíků vymýšlel na koleně dechberoucí triky. Tohle je pečlivě vysoustružená rodinná zábava na klíč, která má čtyřicetiletou tradici.

last_jedi_3

Poslední z Jediů má atmosféru starých Hvězdných válek, na které jsme zvyklí. Přiznám se, že nejsem fanoušek dílů z let 1999, 2002 a 2005, protože mají dost nezajímavý příběh a na rozdíl od Nové naděje a Impéria vrací úder ze sedmdesátkové a osmdesátkové série nejsou ani moc dobře natočeny. Tempa a příběhy nových dílů VII a VIII jsou velmi povedené. VIII epizoda se ovšem od epizody VII výrazně liší, je mnohem temnější, nebál bych se říct dospělejší a jsou v ní velmi překvapivé momenty, navíc se v nich objevuje velmi zajímavá postava DJ, kterou hraje Benicio Del Toro a ten mě opravdu moc bavil.

lastjedi_4

Herecky je na tom epizoda VIII velmi dobře, protože fungují jak světlé kladné postavy, tak temní záporáci, kteří si to podle mě užívají mnohem více. Zvláště mě baví nízký generál Hux (Domnhall Gleeson), na kterém je vidět, že svou roli bere s nadhledem a je v ní naprosto výborný. Velkým překvapením je pro mě charakterní výkon Marka Hamilla v roli Luka Skywalkera, který je opravdovou hvězdou tohoto filmu.

 

Star Wars: Poslední z Jediů je profesionálně natočená špičková rodinná zábava, kterou ocení podle mého soudu, jak diváci noví, tak diváci, kteří mají rádi staré Star Wars. Film jsme viděli v sále s prostorovým zvukem Dolby Atmos a platí, že čím lepší kino budete mít k dispozici, tím lepší.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist