Stopaři (1956)

stopari_1

režie: John Ford, scénář: Frank S. Nugent podle románu Alana Le Maye, kamera: Winton C. Hoch, hudba: Max Steiner, hrají: John Wayne, Jeffrey Hunter, Vera Miles, Ward Bond, Natalie Wood, John Quallen, Olive Carey

 

120 minut, Vistavision, barevný

 

Film:

Texas. 70. léta 19. století. Vyprahlá země. Právě po ní přijíždí tři roky od vyhlášení příměří mezi Unií a Konfederací bývalý voják Konfederace Ethan Edwards (John Wayne). Dorazil za svým bratrem a jeho rodinou a i když se na sebe všichni usmívají, nevypadá to úplně, že by ho bratr se švagrovou viděli až tak rádi. O pár dní později, do domu Ethanova bratra dorazí reverend a zároveň kapitán texaských strážců zákona s tím, že je třeba sledovat zloděje dobytka, kteří zrovna uškodili jednomu ze sousedů.

 

Ethan se nabídne, že zaskočí místo bratra. Po pár hodinách však Ethan stopařům sdělí, že vše nasvědčuje tomu, že byli vlákáni do pasti. Vůbec nešlo o dobytek, ale o to, aby byli vylákáni z domu, protože už tam jsou zřejmě komanči, kteří bílé muže skalpují. Než se stopaři vrátí, je dům Ethanova bratra zahalen kouřem a celá rodina až na dvě dívky pobita. Ethan se společně s Martinem (Jeffrey Hunter), nalezencem vychovávaným jeho bratrem, vydá po stopách unesených dívek.

stopari_2

Stopaři jsou westernem, který se výrazně vymyká standardní americké westernové produkci nejen své doby. Geniální režisér John Ford totiž natočil něco hodně neobvyklého. Ethan totiž není žádným hrdinou bez bázně a hany, ale pěkně komplikovaným parchantem, který v průběhu děje kolikrát velmi překvapí a kdyby se westerny točili i dnes, myslím si, že by tento film rozhodně nedostal zelenou kvůli brutální politické nekorektnosti. Na druhou stranu byli to právě Stopaři, které Americký filmový institut vyhlásil roku 2008 za nejlepší americký western vůbec.

 

Stopaři jsou filmem, který milují filmoví teoretici, protože se dá rozebírat až do aleluja a má jednu velkou výhodu. John Ford k němu nechal už během natáčení dělat film o filmu, takže máme spoustu fotografií i videí z natáčení a vzhledem k tomu, o jakého mistra se jednalo, je řada scén naprosto neskutečná a obdivuhodná.

stopari_3

Fordovi se povedlo v postavě Johna Waynea, kterého obsazoval pravidelně, stvořit jeden z nejpropracovanějších charakterů, což ocenil třeba i věhlasný kritik Roger Ebert a hrdinovi fandíte, přestože je to objektivně antihrdina, jenž v mnoha momentech ukáže hodně pokřivený charakter. Je nabíledni, že Clint Eastwood z tohoto filmu mohl docela dost dobře čerpat i ve svém mistrovském antiwesternu Nesmiřitelní.

 

Stopaři ale nejsou antiwesternem, nejsou ani filmem o indiánech ála Tanec s vlky. Ethan Edwards s indiány nesympatizuje, nejradši by je všechny pozabíjel a uřezal jim skalpy, stejně jako všechny, kteří s indiány jen trochu sympatizují. Tohle je totiž Texas, země, kde to mají lidi už tak dost tvrdé a chtějí začít znovu. Ve filmu třeba padne věta:,,Doufám, že za sto let se naši potomci budou mít mnohem lépe než my.“

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist