Stopaři (1956)

stopari_4

Ne, tenhle film je opravdu hodně nekorektní a rasistický, stejně jako jeho hrdinové. Jenže to je na něm právě to zajímavé. Postavy nejsou černobílé, jak obvykle u westernu bývá a je dost jasné, že právě tímto filmem Ford řekl o americké rasové nesnášenlivosti jako málokdo, ostatně podívejte se na rok vzniku. John Ford byl synem irských přistěhovalců, vlastním jménem Sean Aloysius O´Fearna a věděl moc dobře, jak se věci mají. K tomu vyprávěl zajímavou historku režisér Peter Bogdanovich. Ford mu řekl při prvním setkání:,,Srb?“ A měl pravdu, pro Bogdanoviche to bylo vůbec poprvé, co ho v Hollywoodu nepovažovali za Rusa, Poláka nebo Maďara.

 

Ve filmu nikdy nevíte, co se stane za chvíli. A Ford své publikum i rád pobaví. Je tam celá řada drsných scén, které pobaví nečekaně lehkým humorem. Nebojte, není to ale žádná selanka, humor může pramenit i z toho, že někdo někomu vrazí pořádnou do zubů. Ostatně je to právě režisér Ford, koho mezi své idoly řadí i takoví filmaři jako bratři Coenové nebo Quentin Tarantino.

stopari_5

V čem má ale film opravdovou sílu je jeho sebejistá režie. Ford nezdržuje. Ten film má úžasné tempo, je tam velké množství střihů, takže nečekejte žádné zpomalené pohledy do očí, naopak. Při útoku na indiánské ležení se kamera pohybuje stejně jako koně, tedy mnohakilometrovou rychlostí. Film se navíc natáčel v Monument Valley na rozhraní Utahu a Arizony, která se sice později objevila v řadě westernů, ale jen málokdy byla využita tak smysluplně jako tady. Dechberoucí jsou také zimní scény, které si Tarantino vypůjčil třeba do svého Djanga.

 

Velké uznání si musí zasloužit také hudební skladatel Max Steiner, židovský emigrant z našeho středoevropského prostoru, který se v Hollywoodu chytil a právem dnes patří k mistrům filmové hudby.

stopaři_6

Nikdo by nedokázal natočit takový film jako John Ford. Pro Američany byl ikona už během svého života a rozhodně to nebyl tichošlápek. Když senátor McCarthy dorazil na zasedání Cechu amerických režisérů a začal se navážet do předsedy cechu režiséra Josepha L. Mankiewicze, starý vysoký muž povstal a pronesl na nenávistného republikána tato slova:,,My name is John Ford, I make westerns.“ McCarthy se už pak raději na své slídilské otázky vykašlal.

 

Stopaři jsou skutečně jedním z nejlepších westernů všech dob a pokud budete mít někdy možnost, vidět ho na velkém plátně, tak určitě nemeškejte. Každopádně RealFilm jej vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

stopari_plakat

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist