Cizinec ve vlaku (2017)

JM4_2445.NEF

USA, The Commuter, režie: Jamie Caullet-Sera, scénář: Byron Willinger, Philip de Blasi, Ryan Engle, hudba: Roque Baňos, kamera: Paul Cameron, střih: Nicolas De Toth, hrají: Liam Neeson, Vera Farmiga, Patrick Wilson, Jonathan Banks, Sam Neill

105 minut, 2.39:1, ARRI Alexa, barevný

Film:

Michael McCauley (Liam Neeson) žije středostavovský rodinný život s běžnými výkyvy, jaké všichni dobře známe. Zkrátka jednou nahoře, jednou dole, ale dohromady je vše v podstatě zalité sluncem. Michael prodává pojištění, s rodinou žije za městem, a do práce a zpátky dojíždí pravidelným vlakem. Každý den, už deset let, co odešel od policie. Dnešní den se moc nepovedl, dostal padáka a v hlavě se mu odehrává zejména známý scénář, jak zaplatit synkovi soukromou vysokou, na kterou tvrdě dřel. Stejně jako každý den nastupuje do vlaku a těší se domů. Zdraví známé průvodčí i známé tváře. Dveře se zavřou, vlak se rozjede z nádraží a nic ještě nenasvědčuje tomu, že tahle cesta bude úplně jiná.

 

Po chvilce jízdy si k němu přisedne atraktivní žena (Vera Farmiga – V zajetí démonů 2, V zajetí démonů, Zdrojový kód, Lítám v tom, Skrytá identita) ve velmi nápadných a výstředních botách a položí mu jednoduchou, trochu znepokojující otázku: “Co jste za člověka?” Pod vlivem jejího osobního kouzla i obálky s 25 000 dolary se Michael nechá vtáhnout do zvláštní a smrtící hry. Musí ve vlaku najít někoho, kdo tam nepatří a označit GPS lokátorem jeho tašku. Když neuspěje, přijde o rodinu, pokud uspěje, dostane dalších 75 000 dolarů. Odmítnutí se nebere jako odpověď. Vlak uhání, tajemný vládce hry sleduje každý jeho krok a vzdálenost do cílové stanice se krátí. Než zastaví, šílená situace ve vlaku se promění v horečnaté pátrání, rvačky a střelbu. Je to hra nebo promyšlený zločin? Kdo je tajemný cizinec ve vlaku a proč ho má najít?

JM4_4362.NEF

Vzpomínáte na klasický Hitchcockův thriller Cizinci ve vlaku? Ne? Tak pro připomenutí. Hitchcock na plátno velmi efektně převádí skutečně zvrácenou myšlenku. Sociopat Bruno navrhne cizímu muži ve vlaku Guyovi, že zabije jeho ženu, pokud zabije jeho nenáviděného otce. Policie bude bezradná kvůli ztrátě motivu vražd. Guy nebere celou věc příliš vážně dokud není nalezena mrtvola jeho ženy. Film-noir Cizinci ve vlaku má možná absurdní myšlenku, ale proveden je velmi věrohodně. Hitchcock od počátku filmu nenechává diváky na pochybách kdo je kdo a používá i takové drobné detaily, jako promyšlenou kombinaci druhů bot. Již v úvodu filmu se totiž na nádraží dozvídáme z prostřihů na dva páry bot, že jsou si v patách seriózní a neseriózní boty.

A jakpak to je s Cizincem ve vlaku? Inu, velmi podobně. Naštěstí, podotýkám. Liam Neeson se totiž po dvou letech vrací do polohy role, kde ho máme nejraději, jako normálního chlápka, ze kterého se stane pěkně drsný soupeř pro lumpy všeho druhu. Na režijní sesli navíc zasedl španělský hitmaker Jamie Caullet Sera, který má Hitchcocka pořádně nakoukáno a zkrátka to umí. Přiznám se, že Serrovy filmy navštěvuji pravidelně v kině, navzdory většinovému názoru kritiků, protože vím, že on své řemeslo zkrátka umí.

 

Po celosvětovém úspěchu filmů Non Stop, Neznámý a Noční běžec se filmová hvězda Liam Neeson a režisér Jaume Collet-Serra (Mělčiny) sešli již počtvrté. Herce i režiséra zlákal scénář k filmu, který překypuje mistrnou akčností a vzrušujícím napětím. Navíc obsahuje i zapeklitou morální otázku, k níž se musí hlavní hrdina postavit čelem. Následky ponese nejen on, ale i spolucestující ve vlaku a jeho rodina doma.

 

OLI_8896.NEF

Producent filmu Rona o filmu říká:„CIZINEC VE VLAKU je akční thriller.Některé z filmů, na něž při práci na tomto snímku odkazujeme, jsou Uprchlík, Nebezpečná rychlost a Non-Stop. Všechny v sobě mají kousek z Hitchcocka a Agathy Christie. Je to taková detektivka, film uzavřený do prostoru vlaku. Zároveň má ale i obrovský rozměr a je to velká akční podívaná. Protože jsme všichni pracovali také na filmu Non-Stop, úporně jsme se snažili, abychom se s Cizincem neopakovali. Hodně jsme se snažili, abychom přišli s novými a zábavnými nápady a obecenstvo si to pořádně užilo.”

A je dobré dodat, že se jim to povedlo. Tohle opravdu není dvojka Non-Stopu, ačkoli se to dočtete v mnoha recenzích a komentářích. Na druhou stranu netvrdím, že jsme podobný scénář už párkrát na plátně neviděli. Samozřejmě, že jsme ho viděli, ale co jsme opravdu ještě neviděli?

Cizinec ve vlaku je přiznané béčko, je to oddychový film na sobotní večer, který drží diváka v napětí od začátku do konce, je v něm celá řada sympatických herců a zkušených matadorů. Příjemné překvapení je návrat Elizabeth McGovern, která hrála ve vynikajícím hitchcockovském pohrobku Okno do dvora, ale zasloužila by si více prostoru. Pro příznivce klasických thrillerů a Liama Neesona to za lístek do kina stojí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Cizinec ve vlaku - PLAKAT

Přidat komentář

TOPlist