Isabelle Adjani nevypočitatelná křehká diva

Asi málokterá evropská herečka má za sebou, tak úžasnou kariéru jako Isabelle Adjani, tmavovlasá diva s nezvyklým výběrem rolí, která může jenom překvapit.

Isabelle Adjani Ð Hautnah

Úžasná šarmantní herečka Isabelle Adjani hrála v mnoha zajímavých filmech, ale český divák ji vlastně moc nezná. Je to ale velká škoda, protože objevovat její herecké polohy může být hodně divoká jízda.

 

Tajemná Francouzka s tmavýma očima je dcerou alžírského imigranta a Němky z Bavorska, která vyrůstala na pařížském předměstí. Narodila se 27. června 1955 a vlastně nikdy nesnila o herecké dráze. Jenže film si jí našel. A to dost brzy. Psal se rok 1969 a na lyceu v Courbevoie ji nabídl asistent režiséra Bernarda Toublanc-Michela hlavní roli ve filmu Le petit Bougnat.

 

I bez hercké průpravy si jí vyhlédl uznávaný divadelní režisér Robert Hossein, kterého všichni dobře znáte jako představitele Peyraca v původní Angelice ze šedesátých let. I díky němu se stala nejmladší členkou Comédie Française, prestižní divadelní scéně, vyhledávanou filmaři. Zrodila se divadelní hvězda a brzy i divadelní diva. Na divadle hrála Moliéra a klasické komedie a ve filmu si vybírala práce spíš podle sympatií s režiséry, než podle jejich práce.

adele_h_isabelle
Na jaře 1975 začala točit Příběh Adèly H. s režisérem Françoisem Truffautem, což odstartovalo její mezinárodní kariéru. Isabelle Adjani řekla, že tolik toužila po této roli, až by se dala její vášeň připodobnit k té Adélině. Dvacetiletá herečka byla za roli šílené dcery Victora Huga zamilovaná do britského poručíka, jejíž vášeň jí zavede až do ústavu pro chormyslné nominována na Césara i Oscara.

driverisabelleadjani

Tím začala její odyssea první ligou světového filmu. Zkusila si Hollywood, když si po boku Ryana O´Neala zahrála v technicky solidně vystavěném kriminálním thrilleru Waltera Hilla Řidič. Velkou příležitost jí nabídl také Roman Polanski, který v ní objevil výbornou psychologickou herečku. Zahrála si hlavní roli v psychothrilleru Nájemník.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist