Nejtemnější hodina (2017)

DARKEST HOUR

Velká Británie, režie: Joe Wright, scénář: Anthony McCarten, hudba: Dario Marianelli, kamera: Bruno Delbonnel, střih: Valerio Bonelli, hrají: Gary Oldman, Kristin Scott Thomas, Lily James, Ronald Pickup, Stephen Dillane

 

125 minut, 1.85:1, ARRI Alexa, barevný

 

Film:

 

Premiér Neville Chamberlain (Ronald Pickup) je právě odvoláván v britské sněmovně a jen horko těžko věří tomu, co se právě děje. Jeho stranický kolega Winston Churchill (Gary Oldman) ve sněmovně není, až na svůj klobouk, vůbec přítomen. Má totiž důležitější věci na práci. Chce totiž přijmout novou stenografku, protože všechny dosavadní ho neskutečně točí. Ta nová Elizabeth Layton (Lily James) ovšem i přes varování opět pomotala, co jí přes doutník v ústech a panáka v žaludku vyprávěl z pelechu. Rozhodne se jí proto okamžitě bez skrupulí vyhodit.

 

Když uplakaná dívka odchází, narazí na Churchillovu ženu Clemmie (Kristin Scott Thomas), která toho už má tak akorát dost a jde svému manželovi pořádně vynadat. Do toho momentu přijíždí kurýr se zprávou  – anglický král Jiří VI. (Ben Mendelsohn) by si považoval, kdyby ho Churchill přišel navštívit ve věci jmenování novým předsedou vlády.

DARKEST HOUR

Je to samozřejmě velká čest, jenže zároveň danajský dar. Právě totiž kapitulovala Francie, Spojené státy americké se rozhodly nevměšovat do evropského konfliktu a u Dunkerku je celá britská armáda, která za pár hodin padne. Churchill je jediný z koho má nový diktátor Hitler vítr a politici jsou bezradní. Nebylo by lepší se Hitlerovi raději vzdát?

 

O zákulisí a přípravě filmu jsme psali už v článku v naší rubrice Pod povrchem. Od posledního článku také víme, že Gary Oldman získal v neděli večer cenu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. V redakci jsme také viděli i film Tři billboardy v Ebbingu, Missouri, který globy vyhrál a musím říct, že oproti tomuto snímku je to průšvih na všech frontách a ryzí politikum a s filmy jako Dunkerk nebo Blade Runner 2049 naprosto nesrovnatelný snímek.

DARKEST HOUR

Nejtemnější hodina je komorní snímek, ale hýří emocemi a zejména strhujícími hereckými výkony. Nečekejte bitevní válečné vřavy, ale samotnou podstatu války, která se odehrává v dobře hlídaných bunkrech a parlamentu. Film má obrovskou výhodu v tom, že na režijní sesli usedl skvělý filmař. Joe Wright už párkrát prokázal, že filmovat umí, jen úplně nechápu jeho výběry látek, protože vybrat si po strhujícím Pokání dětskou verzi Brutální Nikity Hanna je pro mě nepochopitelné a stejně tak i pro diváky, který film pohřbili.

 

Nejtemnější hodina je jeho dosud nejlépe natočeným filmem a musím říct, že mě po režijní stránce opravdu bavil. Wright si hodně pohrává se světlem, čímž se mu výborně daří stylizovat herce do podoby svých předobrazů. Velmi se mu daří scény z parlamentu, které rozhodně nejsou jednoduché. Obrovskou devízou tohoto filmu je humor, jenž není vlezlý nebo laciný a především, opět podotýkám, vedení herců. Tohle není České století, kde každý stojí a kouká a občas pronese něco zásadního, co nikdy neřekl, tohle je film. Opravdový film.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist