Odnikud (2017)

Odnikud 3 (c) 2017 bombero int_WarnerBros Ent_Foto_Gordon Timpen

Německo/Francie, Aus dem Nichts, režie: Fatih Akin, scénář: Fatih Akin, kamera: Rainer Kleiman, hudba: Joshua Homme, střih: Andrew Bird, hrají: Diane Kruger, Numan Acar, Ulrich Tukur, Johannes Krisch, Siir Eloglu, Dennis Moschitto

106 minut, 2.35:1, ARRI Alexa, barevný

MFF v Cannes – cena pro nejlepší herečku (Diane Kruger), nominace na Zlatou palmu, nominace na Oskara za nejlepší neanglicky mluvený film

Film:

Život Katji (Diane Kruger- Neznámý, Infiltrátor, Otcové a dcery, Skvělý plán, Speciální jednotka) se otřese v základech, když jsou při bombovém útoku zabiti její kurdský manžel Nuri (Numan Acar) a syn Rocco. Rodina a přátelé se jí snaží být v těžkých chvílích oporou, jenže to není jednoduché. V rodině vládnou staré křivdy a skryté předsudky. Ale otupující hledání strůjců nesmyslného útoku znemožňuje Katje truchlit; stále dokola se otevírají její rány, stále přichází pochyby. Právník Danillo (Dennis Moschitto) a Nuriho přítel provází Katju celým soudním procesem s mladou dvojicí z neonacistické scény.

aus dem nichts_1

Pokud čtete náš magazín pravidelně, tak víte, že jsme tento snímek už recenzovali při naší návštěvě Das Filmfestu . Jelikož ale snímek Fatiha Akina Odnikud, který je v současnosti nominovaný za Německo do klání o Oskara za nejlepší cizojazyčný film a již obdržel hereckou cenu pro Diane Kruger na MFF v Cannes uvádí ode dneška do kin distribuční společnost Aerofilms, bylo by určitě dobré se k tomuto filmu ještě jednou vrátit a přinést také nějaké novinky a zajímavosti, které kolem tohoto snímku kolují.

 

Fatih Akin, foto Vanessa Maas

Fatih Akin, foto Vanessa Maas

Scenárista a režisér Fatih Akin, rodák z Hamburku tureckého původu, se do českých kin podíval už v roce 2000 dobrodružnou romantickou komedií V červenci s Moritzem Bleibtreuem, na které bylo vidět, že režírovat rozhodně umí. Opravdový mezinárodní úspěch ovšem slavil v roce 2004 se snímkem Proti zdi, který na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale získal Stříbrného medvěda za nejlepší film. V roce 2007 následovalo drama Na druhé straně, které získalo na festivalu v Cannes cenu za nejlepší scénář a následně bylo oceněno na desítkách festivalů po celém světě.

Odnikud staví na půdorysu subžánru ,,revenge filmu“. Téma viny a trestu je staré jako drama samo, ostatně i v naší kinematografii lze nějaký ten revenge thriller najít, vzpomeňme třeba Ondrušovu Vendetu s Ondřejem Vetchým.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist