Ohlédnutí za Sundance 2018

Aktuálně konaný tradiční festival v Sundance už zviditelnil celou řadu zbrusu nových filmů a přestože filmoví novináři nepředpokládají, že by se odtud objevilnějaký výrazný hit pro nadcházející sezónu, určitě se i letos objevila celá řada solidních filmů.

big sick

Loňský rok Sundance zachránil značku Americký film. Hollywood se utápí v sexuálních obviněních a hřímání investorů z celého světa, kteří v roce 2017 projeli obrovské peníze. Byl to právě festival v Sundance, který objevil filmy Pěkně blbě, Call Me By Your Name, Uteč a Mudbound, tedy hlavní snímky letošní sezóny pomyslných festivalových vavřínů. Jedno je jisté, Amerika objevuje po čtyřiceti letech znovu svou sexualitu v domnění, že podruhé to bude určitě lepší.

Sundance letos pozitivně diskrimoval filmařky. Všechna významná ocenění dostaly ženy – Velkou cenu poroty získala Desiree Akhavan za film The Miseducation of Cameron Post, cenu za režii Sara Colangelo za The Kindergarten Teacher, cenu za scénář Christina Chloe za film Nancy a zvláštní cenu poroty filmařka Reed Morano za snímek I Think We´re Alone Now.

Američtí novináři vybrali na čtyři desítky filmů, kterým věnují prostor, z nichž většinu z nich v Čechách objektivně nikdy neuvidíme. I tak se ale podívejme na několik filmů, které zaujaly a není vyloučeno, že se s některými z nich setkáme.

Film hýčkaný americkými novináři se jmenuje Leave No Trace režisérky Debry Granik, jejíž vynikající snímek Do morku kostí objevil pro filmový svět mladičkou Jennifer Lawrence, která od roku 2010 ušla pořádný kus cesty. Její nový film pojednává opět o velmi vyhrocené sociální situaci. Otec (Ben Foster) s třináctiletou dcerou žijí ve zdánlivém ráji až do malé chyby, která ovšem jejich životy napořád vykolejí.

 

Velmi podobně kritici hýčkají film režisérky Jennifer Fox, který se jmenuje The Tale a o hlavním hereckém výkonu Laury Dern se hovoří v absolutních superlativech. Film má velmi zvláštní námět, protože divák se v něm vydá na cestu do paměti jedné ženy, která je donucena znovu prožít svůj první sexuální vztah. Dlužno doat, že film se pochopitelně natáčel už před nějakou dobou, takže se filmařům povedlo výborně předběhnout dobu a dnes se vezou na vlně trendu ženské sexuality. Pokud by vás to zajímalo, film koupilo HBO Films.

 

Film Revenge už do českých kin zakoupila Bohemia Motion Pictures. Brutální příběh pomsty, kde se nemstí muž, ale křehká dívka připomínající Di Capria v Revenantovi nebo čehokoli se Stevenem Seagalem. Ostatně mrkněte sami, zda je to váš šálek Americana.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Mě osobně zaujal film Assassination Nation, kteří natočili opravdoví hollywoodští kolíci bratři Russové. Tihle hoši sice pro Marvela udělali poslední dva díly Captain America, ale třeba si založili v JAR produkční firmu, která pro Číňany dělala akční sekvence takového komorního hitu, který vydělal 900 milionů dolarů! Námět tohoto snímku je sympatické béčko. Mladé kočky se rozhodnou brutálně pomstít za své lechtivé fotky, které se dostaly na internet. Jednu z hlavních rolí hraje Bill Skarsgaard – klaun Pennywise z To, tentokrát bez make-upu.

 

Filmem s největším potenciálem, alespoň podle buyerů ze Sony Classics, kteří vyplázli na dřevo bratru 5 milionů dolarů je film Search. Film o zoufalém manželském páru, kteří na síti hledají stopy po své zmizelé dceři. Film natočil člověk z Googlu – Aneesh Chaganty.

Přidat komentář

TOPlist