Possession (1981)

possessionisabelleadjani

NSR/Francie, režie: Andrzej Zulawski, scénář: Frederick Tuten a Andrzej Zulawski, kamera: Bruno Nuytenn, střih: Marie Sophie Dubus, Suzanne Lang-Willar, hudba: Andrzej Korzynski, hrají: Isabelle Adjani, Sam Neill,Margit Carstensten, Heinz Bennent, Johanna Hofer, Carl Duering

124 minut, 35 mm, 1,66:1. barevný

MFF v Cannes – nominace na Zlatou palmu, herečka Isabelle Adjani za film Kvarteto a Possession

Film:

Mark (Sam Neill) se vrací z obchodní cesty za svou ženou Annou (Isabelle Adjani) a malým synkem Bobem v přesvědčení, že žije v poklidném a spořádaném manželství. Jenže Anna uvažuje o rozvodu. Mark je z nastalé situace zoufalý a snaží se zjistit, jaké má jeho žena důvody, aby se s ním rozvedla. Anna je ale úplně mimo sebe, její manžel je jí nepříjemný a jednoho dne zmizí. Mark se snaží zůstat nablízku synovi a rozhodne se svou ženu sledovat a hlavně zjistit, proč už o něj nestojí.

Possession-6

Anna mu sice od počátku říkala, že nemiluje jiného muže, ale časem se přizná, že v jejím životě figuruje i jakýsi Heinrich (Heinz Bennent). Mezitím ale Mark potká i laskavou učitelku Boba jménem Helen (Isabelle Adjani), která sice vypadá úplně stejně jako jeho žena, ale je jejím naprostým opakem, co se týče povahy. Mark se začíná zamilovávat do Helen a je stále méně posedlý Annou. Anna ovšem obývá ještě jeden byt, ale nikoli s Heinrichem a víc už o ději ani slovo, protože jednak už jsme dost daleko v ději a druhak byste mi to stejně nevěřili.

possession_2

Andrzej Zulawski, rodák ze Lvova, toho času žijící v Paříži, napsal scénář v období, kdy procházel rozvodem a využil slabé chvíle v kariéře Isabelle Adjani, která se rozhodla tuto roli přijmout, ačkoli tvrdila, že se z ní dostávala několik let. Až to uvidíte, pochopíte proč. Také v jednom rozhovoru prozradila, že žádná herečka s tímto režisérem nepracovala opakovaně a ona naprosto chápe proč.

Ačkoli se to nemusí zdát, film je kombinací hned několika žánrů. Začíná jako vyhrocené psychologické drama, postupně přechází do horroru s příšerou, body horroru, zvrhlého erotického filmu a končí naprosto přehnaným akčním závěrem. Autorem zmíněného monstra byl italský mág Carlo Rambaldi, který vymyslel postavu E. T. mimozemšťana, ale podílel se i na Vetřelci nebo King Kongovi.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist