Truffaut versus Godard (2013)

americka-noc1

Francie/Belgie/Švýcarsko, Truffaut vs. Godard, Scénario D’une Rupture, režie: Claire Duguet, účinkují: archivní záběry J. L. Godard, F. Truffaut, Mathieu Amalric

 

53 minut, barevný a černobílý

 

Film:

 

François byl patnáctileté dítě ulice, Jean-Luc šestnáctiletý mladistvý intelektuál z bohaté rodiny. Kromě bezmezné lásky k filmu je spojoval i smysl pro spravedlnost a sociální cítění. Dlouhé noci trávili plamennými diskusemi s ostatními cinefily, pilně o filmech psali a později je začali natáčet. Truffaut dokonce poskytl Godardovi (připomeňte si film Obávaný) námět pro jeho film „U konce s dechem“. Postupně se ale jejich cesty začaly rozcházet a změnili se i oni sami.

Dokument o Godardovi a Truffautovi v celosvětové kinodistribuci

Godard byl sice čím dál tím více nekompromisní, ale to znamenalo i naprostý odklon od Truffauta (Americká noc). Godard pohrdal materialismem a stále hledal ideální filmový tvar navzdory divákům a často i sobě samému. Když Truffaut uspěl se svým filmem a on neměl ani na materiál, napsal Truffautovi dopis, že je komerční patlal a jeho jediná šance, jak se spasit je poslat mu peníze. V ten moment se Truffaut naštval. Sedl si a napsal Godardovi dopis, který všem vyrazil dech. Za velkým přátelstvím se zabouchly dveře.

MASCULIN, FEMININ

Film líčí roztržku dvou slavných filmařů, kteří jsou ve Francii stejně ambivalentní jako v českém fotbalu Sparta a Slavie. Ve Francii také platí, buď má někdo rád Godarda nebo Truffauta. Obojí nejde. Dokument nechává promlouvat příznivce obou tvůrců, představuje celou řadu dosud neznámých archivních materiálů a skvěle graduje na udílení Cézarů, kdy se o cenu za nejlepší film a režii utkají právě Godard a Truffaut. Nebudu prozrazovat konec, ale rozhodně to stojí zato.

 

Truffaut versus Godard je velmi zajímavým dokumentem, který se výrazně liší od populárního dokumentu Dva ve vlně a pokud máte toto téma rádi, tak se na něj směle podívejte.

Přidat komentář

TOPlist