Vosí hnízdo: Herecké memoáry

Po letošních Vánocích se mi dostala do rukou kniha z nakladatelství Čas od Jana Brdičky – Otto Šimánek Pan Tau…a nejen on a jeden se nestačí divit, co někdo dokáže napsat.

vosi_hnizdo

Herecké memoáry jsou bezesporu samostatná disciplína. Ty autorizované začínají zpravidla tím, že by si nějaký herec rád přilepšil a přijme finanční obolus za své vyprávění o životě, kterým potěší své početné publikum. Marlon Brando na sepsání autorizovaných memoárů přistoupil s tím, že veškeré prostředky bude moci dát na obecně prospěšnou věc, kterou si vybere.

Proti sepsání svých memoárů vystoupil Alain Delon, kterému ale memoáry přesto vyšly. Autora okamžitě zažaloval a snažil se vydání zastavit. To se mu ale nepodařilo. Vzhledem k tomu, že je sepsal investigativní novinář, byly spíše o Delonově aktivní účasti v kriminálních kauzách. Nakonec z nich Delon vyšel překvapivě dobře, ačkoli se tam několikrát objevily citace z jeho mládí, které by v sedmdesáti asi raději neopakoval.

Své memoáry ovšem někteří herci vzali do rukou sami. Třeba Marlene Dietrich sepsala své memoáry tak dokonale, že do nich přidala třeba i svou děkovnou na řeč na Oskarech, kterého jak víme, nikdy nedostala a záměrně tam uvedla i údaje, které objektivně nejsou pravda. Jenže na druhou stranu právě její memoáry přispěly k její glorifikaci a herecké legendě.

A pak jsou herecké memoáry, které sepíše někdo, kdo si pustí v České televizi vzpomínkový medailon, bulvár Aha povýší na sebrané spisy div ne Aloise Jiráska a sestaví kompilát, u kterého se člověk nestačí divit.

Otto Šimánek jako Pan Tau, 1978 _ Otto Hofman Bildarchiv

Otto Šimánek jako Pan Tau, 1978 _ Otto Hofman Bildarchiv

Jsou herecké memoáry u kterých už po přečtení dvou stran víte, že jsou naprostá katastrofa a nic se z nich nedozvíte. Pak jsou ale autoři, kteří jdou tak daleko, že si začnou vymýšlet. Úkazem na scéně hereckých memoárů je ale Jan Brdička, který nemá ani ponětí, jak vznikl Pan Tau a kdo ho vymyslel (jméno Pana Tau vymyslela Irena Hofmanová, manželka scenáristy Oty Hofmana, což je informace, která se dá zjistit jedním emailem) a vrcholem je, když v knize o Ottu Šimánkovi píše na stranách 79 – 81 informace, které si buď vymyslel nebo slyšel v hospodě.

Jak může pan Brdička napsat, že Pana Tau bude hrát Viktor Preiss a hodnotit jeho výkon ve vztahu k Ottu Šimánkovi? Seriál se ještě ani nezačal natáčet, na informace je uvaleno embargo a pan Preiss roli pana Tau hrát nejenže nebude, ale dokonce mu nebyla nikdy ani nabídnuta!

Že se setkáváme s alternativní realitou na stránkách zpravodajských domů nebo na televizních obrazovkách je věc jedna, ale že se objevují už i na stránkách knih mě udivuje.

Přidat komentář

TOPlist