Berlinale zná své vítěze

Zlatého medvěda pro nejlepší film Berlinale získal rumunský experimentální snímek Nedotýkej se mě (Touch Me Not), na němž se podílela i česká produkce. Hned pět filmů bylo zakoupeno zakoupeno společností Film Europe pro českou distribuci a podzimní festival Be2Can.

Berlinale

Vítězný film Nedotýkej se mě, který zkoumá formy a hranice lidské sexuality, je dílem rumunské režisérky Adiny Pintilieové a kolektivu producentů z Rumunska, Německa, České republiky, Bulharska a Francie.

Slova vítězky režisérky Pilniové zaznamenala ČTK:,,Je to okamžik pro oslavu milostných témat. Nečekali jsme to, ale je to tak důležité, protože bychom rádi, aby se dialog, který navrhujeme ve filmu Nedotýkej se mě, otevřel světu. A proto vás všechny zveme k dialogu,“ uvedla osmatřicetiletá režisérka, která obdržela i cenu na nejlepší celovečerní prvotinu.

Stříbrným medvědem za nejlepší režii byl oceněn americký režisér Wes Anderson za animovaný film Psí ostrov (Isle of Dogs), který letošní přehlídku v německé metropoli zahájil a my o něj psali v úvodním článku o letošním ročníku.

Stefan Arndt (Produzent X Filme Creative Pool), Carsten Schmidt (Vorsitzender der Geschäftsführung Sky Deutschland), Volker Herres (Programmdirektor Erstes Deutsches Fernsehen), Volker Bruch, Liv Lisa Fries, Achim von Borries, Christine Strobl (Geschüftsführerin ARD Degeto), , Tom Tykwer, Hendrik Handloegten, Jan Mojto (Geschäftsführer Beta Film) SKY und BABYLON BERLIN Tisková konference v kině Babylon v Berlíně konaná 10.02.2016 (c.) X Filme / Michael Tinnefeld

Stefan Arndt (Produzent X Filme Creative Pool), Carsten Schmidt (Vorsitzender der Geschäftsführung Sky Deutschland), Volker Herres (Programmdirektor Erstes Deutsches Fernsehen), Volker Bruch, Liv Lisa Fries, Achim von Borries, Christine Strobl (Geschüftsführerin ARD Degeto), , Tom Tykwer, Hendrik Handloegten,
Jan Mojto (Geschäftsführer Beta Film)
SKY und BABYLON BERLIN Tisková konference v kině Babylon v Berlíně konaná 10.02.2016
(c.) X Filme / Michael Tinnefeld

O Zlatého medvěda se ucházelo 19 snímků, z nichž vybírala porota vedená německým režisérem, scénáristou a producentem Tomem Tykwerem. Do českých kin se z této kolekce dostane pětice těchto filmů.

Objektivně nejvíce diskutovaný snímek Utøya (Utøya 22. juli) norského režiséra Erika Poppeho o teroristickém masakru z roku 2011 si odnesl Zvláštní uznání Ekumenické poroty. Snímek natočený v jednom dlouhém záběru je mrazivou rekonstrukcí tragédie Breivikova střeleckého šílenství v táboře mladých socialistů, kterou autor vystavěl na základě reálných svědectví a skutečností. Poppe se v něm zaměřuje výhradně na oběti nešťastných událostí. Snímek byl nejdiskutovanější událostí festivalu a podle redakce Novinky.cz je sledovánín téměř nesnesitelné.

 

Satirické drama Mug (Twarz) polské režisérky Małgorzaty Szumowské, které přináší nesmlouvavý pohled na současné Polsko a vzrůstající nacionalistické tendence v Evropě. Film, který pulzuje jízlivou energií a thrash metalem, získal druhou nejvyšší cenu, Stříbrného medvěda.

 

The Prayer (La prière) francouzského režiséra Cédrica Kahna je o hledání sebe sama i Boha v prostředí komunity drogově závislých. Představitel hlavní role Anthony Bajon si po zásluze odnesl Cenu za herecký výkon.

 

Tipem RealFilmu je nevšední a citlivé psychologické drama 3 Days in Quiberon (3 Tage in Quiberon) režisérky Emily Alef sledující tři dny v životě herecké hvězdy Romy Schneider, na které se v redakci těšíme nejvíce.

 

Minimalistická lovestory In the Aisles (In den Gängen) z prostředí velkoskladu, která svojí směsicí subtilního dramatu a komedie připomíná film Toni Erdmann. I proto, že v něm září skvělá Sandra Hüller.

Další oceněné snímky zatím jistou distribuci nemají, ale představme si je. Cenou Alfreda Bauera pro film, který otevírá nové perspektivy byl oceněný paraguaysko-uruguayský snímek režiséra Marcela Martinessiho Dědičky (Las herederas).

Drama o stárnoucím lesbickém páru získalo zásluhou Any Brun Stříbrného medvěda pro nejlepší herečku.

Nejlepším dokumentem je Waldheimův valčík (Waldheims Walzer) od rakouské režisérky Ruth Beckermann, který se věnuje takzvané Waldheimově aféře. Ta se týkala nacistické minulosti někdejšího generálního tajemníka OSN a pozdějšího rakouského prezidenta Kurta Waldheima. Ze soutěže krátkých filmů vyšel vítězně izraelský snímek Muži za zdí (The Men Behind the Wall) od Inés Moldavsky.

florida_project_1

Berlinale rovněž ocenilo herce Willema Dafoe, kterému festival věnoval samostatnou retrospektivu a že si ji za ta léta zaslouží jako málokdo, jen považte v kolika legendárních filmech se tento slavný herec objevil – za všechny Četa, Poslední pokušení Ježíše Krista, Anglický pacient (promítat se ale nebude), Ve stínu upíra, Život pod vodou, Antikrist, Hořící Mississipi. Navíc v současnosti sbírá ovace za herecký výkon v dramatu Florida Project, který uvede do kin Aerofilms.

Podle agentury ČTK se celkem letos na divácky nejnavštěvovanějším festivalu světa představilo téměř 400 filmů. Byl mezi nimi i slovensko-česko-rakouský snímek Tlumočník s Jiřím Menzelem v hlavní roli, který v den svých osmdesátých narozenin obdržel od festivalu také cenu za celoživotní přínos světové kinematografii a česko-chorvatský dokument režiséra Jana Geberta Až přijde válka.

 

Přidat komentář

TOPlist