Černobílý svět (2011)

USA/Indie/Spojené arabské emiráty, režie: Tate Taylor, scénář: Tate Taylor podle předlohy Kathryn Stockett, kamera: Stephen Goldblatt, hudba: Thomas Newman, střih: Hughes Winborne, hrají: Emma Stone, Viola Davis, Bryce Dallas Howard, Octavia Spencer, Jessica Chastain, Allison Janney

146 minut, 35 mm, 1.85:1, barevný

Oskar za nejlepší ženský herecký výkon (Octavia Spencer), nominace na Oskara – nejlepší film, herečka ve vedlejší roli (Jessica Chastain), herečka v hlavní roli (Viola Davis)

Film:

Eugenia „Skeeter“ Phelan (Emma Stone – Panna nebo orelZombielandGangster Squad – Lovci mafieBláznivá, zatracená láskaBirdmanKouzlo měsíčního svitu, Iracionální muž) právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky (Allison Janney – Já, Tonya). Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen (Viola Davis – Zmizení, Hacker), služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud new yorské nakladatelky pracovat na tajném spisovatelském projektu.

T

Aibileen Clark strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny (Octavia Spencer). Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.

Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard – Jurský svět, Život po životě), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain - Marťan, Interstellar, Země bez zákona, Mama, Dluh, Strom života). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.

Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí – i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist