Černý panter (2018)

black_panther_1

USA, režie: Ryan Coogler, scénář: Ryan Coogler a Joe Robert Cole podle stejnojmenného comicsu Stana Lee a Jacka Kirbyho, hudba: Ludwig Göranson, kamera: Rachel Morrison, střih: , hrají: Chadwick Boseman, Michal B. Jordan, Lupita Nyongo, Forest Whitaker, Angela Basset, Daniel Kaluuya, Andy Serkis, Martin Freeman, Letitia Wright, Winston Duke

 

134 minut, 2.39:1 a 1.90:1 (některé scény pro IMAX), ARRI Alexa, barevný

 

Film:

T´challa (Chadwick Boseman) se má stát po atentátu na svého otce králem Wakandy a hrdě nosit kostým Černého pantera. Obřad korunovace má proběhnout v úchvatné scenérii na vodopádech, kterého se zúčastní pět kmenů a jejich zástupců. Během tohoto obřadu ho může každý vyzvat na souboj. STŘIH.

 

Londýn – Britské muzeum. Mladík Eric Killmon (Michael B. Jordan) právě radí skupině žoldáků, jak mají v oddělení afrikanistiky ukrást rituální předměty a zejména sekeru vyhotovenou z nejdražšího kovu na světě. Loupež se povede. T´Challa už má po obřadu a stává se králem Wakandy a hned ho čeká důležité rozhodnutí. Ukradený artefakt z Londýna by mohl ohrozit tajemství Wakandy a pachatelé se právě nachází v jihokorejském Pusanu. Rozhodne se tam vydat.

black_panther_2

Pokud čtete RealFilm.cz pravidelně tak víte, že filmům od Marvelu zrovna nehovíme. Většina z nich je jak přes kopírák, dějí se tam pořád stejné zápletky a pořád se tam zachraňuje svět před různými hrozbami nesmyslných rozměrů. Černý panter už ale od začátku sliboval jinou podívanou a v podstatě jeho jedinou slabinou je skutečnost, že je od Marvelu a obsahuje určité momenty, které příběh sráží na kolena.

 

Naštěstí ale ta nejtrapnější scéna proběhne až po titulkách, takže můžete v klidu po animovaných závěrečných titulkách v klidu odejít z kina a nekazit si dojem z filmu. Jestli jsem to pochopil správně, tak trapná scéna, kterou film vrcholí je úvod pro další Avengers, což je zřejmě nejstrašnější série, jež je nyní v současném comicsu k vidění a nejsem si úplně jistý, že jí točili stejní filmaři co zbytek filmu. A pak je tam ještě jedna scéna, kterou už jsem ale neviděl, která ale s filmem rovněž nesouvisí.

black_panther_3

 

Comicsová řada Černého pantera začala vycházet v roce 1966, dokonce 2 měsíce před tím, než vznikla nechvalně známá organizovaná skupina Černých panterů. O zfilmování se pokoušel u studia Sony v devadesátých letech Wesley Snipes, který nakonec dostal zelenou s Bladem. Zde by se docela slušelo opravit většinu amerických novinářů, kteří vůbec neberou v potaz, že marvelovský bijec upírů Blade jaksi drží prvenství v mainstreamové sérii s titulním protagonistou černé pleti v hlavní roli. Jak víme, tak s poněkud uvadající kariérou Snipese a jeho obvinění z daňových deliktů se jeho další spojování s Černým panterem poněkud opomnělo a je to škoda, protože by se do této podívané velmi hodil a je to zatraceně dobrý herec.

 

Ryan Coogler (Creed, Fruitvale Station) natočil už třetí dobrý film v řadě a ve všech dostal skvělý výkon z Michaela B. Jordana, který se před jeho kamerou vypracoval v solidní hvězdu áčkové velikosti. Pokud vás to zajímá, Coogler byl až druhou volbou. Původně měla snímek režírovat černošská režisérka a producentka Ava Du Vernay, která v roce 2014 zaujala filmem Selma. Coogler měl díky předloze k dispozici ty nejlepší černošské herce a sáhl jednak po osvědčených oskarových a uznávaných hercích (Angela Basset, Forest Whitaker, který je mimochodem Cooglerův filmový patron od počátku jeho kariéry, Lupita Nyongo), tak mezi čerstvé tváře, z nichž nejvíce vynikne Letitia Wright, Winston Duke a objev roku z fenomenálního nezávislého megahitu Uteč Daniel Kaluuya.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist