Magický hlas rebelky (2014)

magickyhlasrebelky0

ČR, režie: Olga Sommerová, kamera: Olga Špátová, střih: Jakub Voves, hudba: Aleš Březina, účinkují: Marta Kubišová, Milan Hein, Fero Fenič, Václav Neckář

 

85 minut, 1,78:1, barevný

 

Film:

Premiérové uvedení tohoto dokumentu nám na RealFilmu uniklo, ale myslím si, že ani čtyři roky po premiéře film neztratil nic na své výpovědi. Dokonce bych řekl, že naopak. Zpěvačka, signatářka a mluvčí Charty 77 Marta Kubišová setrvala se ctí dvacet let v odporu proti komunistickému režimu. Když jí bylo dvacet sedm let, byla ve svém strmém profesním vzletu sestřelena ruskými okupačními tanky, které obsadily Československo.

Důvodem byla zpěvaččina píseň Modlitba pro Martu, která se stala protestsongem okupované země a jak prozradí zpěvačka v dokumentu také kompromitující materiál STB vůči její osobě. Marta, trojnásobná Zlatá slavice z let 1966, 1968 a 1969 a sex symbol tehdejší doby, se živila lepením pytlíků. Stres vyvolaný dramatickou změnou života a normalizační beznadějí vyústil ve zpěvaččinu osobní tragédii. Svůj osud zpěvačka nesla bez reptání, přestože jí STB nedala pokoj až do pádu železné opony.

magickyhlasrebelky1

V roce 1989 zažila Marta Kubišová během sametové revoluce comeback. Její Modlitbě naslouchalo plné Václavské náměstí, stala se jedním ze symbolů odporu proti komunistickému totalitnímu režimu. Film mapuje zpěvaččinu první i druhou pěveckou kariéru, odkrývá mnohé z dramatického osobního života a zároveň mapuje historii Československa v druhé polovině 20. století.

Poslední dobou a je to posledních pět let, co sedí na Hradě Miloš Zeman, se objevují hejty Václava Havla a lidí spojených se Sametovou revolucí. Je pravda, že řada lidí aktivních kolem roku 1989 se dobrovolně zesměšňuje a hlásají demokracii a morální principy s pomyslným máslem na hlavě. To však v žádném případě není případ Marty Kubišové.

magickyhlasrebelky2

Příběh Marty Kubišové mě vždy fascinoval a myslím, že jsem si již za život přečetl hodně článků o jejím osudu. Řada momentů z jejího života, které znám se v dokumentu neobjevují a dokonce nejsou ani zmíněny, ale je tam spousta informací, o kterých jsem dosud vůbec nevěděl. Čtenáře RealFilmu bude jistě zajímat její živelný vztah s režisérem Janem Němcem, naopak zamrzí absence Heleny Vondráčkové, která je v dokumentu přítomna archivními záběry. Na druhou stranu, lidsky samozřejmě chápu důvody, proč tomu tak je.

 

Ostatně Magický hlas rebelky není publicistika, ale klasický dokument. A to je dobře. Marta Kubišová říká na kameru věci, ze kterých mrazí a těžko si dovedu představit kohokoli, kdo by takovou nálož útlaku a hrůz dokázal vydržet a nenechal se zlomit, aniž by fatálně propadl alkoholu, drogám nebo letargii. Je to strhující životní příběh, který bych žít určitě nechtěl, ostatně to asi málokdo, ale jak říká latinské přísloví exempla trahunt.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

PS: A aby toho nebylo málo. Finančně podpořil distribuci Agrofert. Neuvěřitelné.

Přidat komentář

TOPlist