Mudbound (2017)

mudbound_1

USA, režie: Dee Rees, scénář: Dee Rees, Virgil Williams podle románu Hillary Jordan, kamera: Rachel Morrison, hudba: Tamar Kali, střih: Mako Kamitsuna, hrají: Garrett Hedlund, Jason Mitchell, Carey Mulligan, Jason Clarke, Jonathan Banks, Kelvin Harrison, Mary J. Blige

 

120 minut, barevný

 

Nominace na Oskara – nejlepší adaptovaný scénář, kamera, herečka ve vedlejší roli (Mary J. Blige), píseň – Mighty River (Mary J. Blige)

mudbound-6

Film:

 

Při představování filmů nominovaných na letošní Oskary jsme dosud nezmínili čtyřnásobného nominanta Mudbound, který bude pro americké akademiky velmi těžké neocenit. Film má totiž hned několik výrazných národních aspektů – poprvé je v historii na nejlepší kameru nominována žena, film pojednává bolavý příběh americké historie o rasismu a hlavně je to úžasně udělaný film.

 

Mudbound je v současném vzepjetí černošského obyvatelstva v kultuře důkaz toho, jak se v této zemi mění věci pomalu, jak záleží na místním koloritu a že každou výraznou změnu provází bolest. Hodně bolesti. V deltě Mississipi v letech II. světové a následně krátce po jejím skončení se předsudky mění opravdu hodně pomalu. Film vznikl mimo velká hollywoodská studia v nezávislé produkci a do světové distribuce ho uvádí společnost Netflix. Mudbound je objevem loňského festivalu nezávislého festivalu Sundance.

mudbound-2

Jsme v deltě Mississipi, krátce po skončení války. Dva bratři Jamie a Henry (Garrett Hedlund a Jason Clarke) se snaží uložit do rozbahněné země rakev svého právě zemřelého otce Pappyho (Jonathan Banks). Počasí je nepříznivé, situace mezi bratry velmi vyhrocená a ve vykopané jámě naráží na ostatky zesnulých otroků, což jeden z bratrů komentuje velmi nelibě.

 

Příběh se vrací o pár let zpět. Henry se zamiluje do třicetileté staré panny Laury (Carey Mulligan – (StudVelký GatsbyDriveWall Street –Peníze nikdy nespí,Daleko od hlučícího davu), která má vzdělání a ráda by vypadla z rodinného hnízda. Staré panny ovšem z pohledu své doby. Dnes bychom takovou ženu označili za suverénní a emancipovanou. Laura se za Henryho provdá a přivede na svět brzy i pár potomků. Henry jí jednoho dne před spaním sdělí, že prodal střechu nad hlavou a koupil farmu na Mississipi. Laura se nestačí divit. Rodina odjíždí na rozlehlý pozemek a bere sebou ještě dědu Pappyho (Jonathan Banks), pěkně ostrého nerudného dědka a rasistu. Tam Henry k hrůze své rodiny zjistí, že ho původní majitel obral o velkou částku a místo pěkného sídla se musí nastěhovat do rozpadlé stodoly v rohu pozemku.

mudbound-3

Jako každá velká usedlost, je i na této farmě součástí černošská rodina, která sice hospodaří částečně na svém, ale musí odvádět desátky bílým majitelům polností. Černošská rodina žije v malém domku, hledí si svého a s novými bílými majiteli se snaží přijít do styku pokud možno, co nejméně a hlavně zůstávat v mantinelech, které jim ukládají zákony státu Mississipi.

 

Jenže na druhé straně Atlantiku zuří II. světová válka a v ní bojují jak bílí, tak černí. Když válka skončí, vrací se domů, jak syn černošské rodiny, tak bratr Henryho Jamie. Návrat z války do reality je pro oba mladé muže navýsost drsný a jestliže oni během války zapomněli na předsudky, tak jejich sousedé rozhodně ne.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist