Nešvar změn distribučních názvů pro televizní vysílání

V uplynulých dnech vysílala televize Prima zdařilý snímek Čistá práce, v originále Bank Job, z nějakého neznámého důvodu ho přejmenovala na film Bankovní kurýr. Není to ovšem problém jen televize Prima.

vosi_hnizdo

Změny názvů filmů jsou pro mě velkou záhadou. Zřejmě největší veletoče se povedlo distributorům snímku Na hraně zítřka s Tomem Cruisem z roku 2014. Film měl vysoký rozpočet a v amerických kinech nedopadl vůbec dobře, přestože měl výborné kritiky a diváci ho hodnotí dodnes vysokými známkami. Film se hrál v kinech jako The Edge of Tommorow, ale objevil se v nabídce i pod názvem Live. Die. Repeat.

seven_sisters_2

Loni zažil podobné kotrmelce i nezávisle financovaný středněrozpočtový snímek Sedm životů, který do českých kin uvedla firma Bontonfilm a ve světové distribuci VOD ho má pod křídly Netflix. Film se jmenuje What Happened to Monday?, ale hraje se i pod názvem Seven Sisters.

Důvody těchto změn názvů jsou často ryze ekonomické. Změna názvu se často dělá i se změnou vizuálu filmu a jejím hlavním cílem není úplně čistá taktika přesvědčit diváka, že se dívá na jiný film.

Čistá práce (2008)

To je jistě i důvod přejmenování solidního snímku Čistá práce na Bankovní kurýr. Důvod je asi nasnadě. Na Primě mají zřejmě pocit, že se takto film uvede lépe, protože v hlavní roli je Jason Statham, kterému neustále reprízují trilogii Kurýr.

Není to ale jenom Prima. Už v devadesátých letech něco podobného udělala Nova s filmem Závrať. Pro dobro Novy je ale dobré zmínit, že se jednalo o film Vertigo a názve Závrať je skutečně český ekvivalent. Ten do té doby ale nikdy na českém trhu neběžel, ani za totality. Díky zahraniční literatuře a poznávání Alfreda Hitchcocka se ale mezi diváky snímek vžil natolik v originálním názvu, že Nova při pozdější repríze film uvedla do programů jako Vertigo, ačkoli v českém dabingu stále slyšíme Závrať.

Uvádím pouze tyto příklady, protože je znám a o těchto filmech jsme psali, ale je pravděpodobné, že bychom podobné příklady našli i jinde. Je to škoda, protože divák je tak zmatený a neví, zda už film viděl. Jediná obrana je tak sledovat v programech originální název filmu, eventuálně se podívat na kartu filmu na imdb.com, kde u většiny filmů naleznete alternativní názvy filmu.

Přidat komentář

TOPlist