Senna (2010)

Senna_1

VB/Francie, režie: Asif Kapadia, scénář: Manish Pandey, kamera: Jake Polonsky, hudba: Antonio Pinto, účinkují: Ayrton Senna, Alain Prost, Rubens Baricchelo, Gerhard Berger

 

101 minut, SE 162 minut, barevný

Sundance – nejlepší světový dokument – cena diváků,  BAFTA – nejlepší dokument, nejlepší střih,

Film:

 

Film Senna přináší skutečný příběh legendárního brazilského automobilového závodníka Ayrtona Senny, kterého mnozí považují za nejlepšího jezdce historie. Sledujte Sennovu velkolepou kariéru ve formuli 1; jeho fyzický a duševní vývoj na závodních okruzích i mimo ně; jeho cestu za dokonalostí i zásadní proměnu z neskutečně talentovaného nováčka, který v roce 1984 razantně vtrhl do F1, v mýty opředenou legendu, jež se ze Senny stala po tragických událostech v Imole roku 1994. Díky úzké spolupráci s rodinou závodníka a s vedením formule 1 se film SENNA stává prvním oficiálním dokumentem o jeho životě s mnoha úžasnými a dosud nepublikovanými archivními materiály.

senna_2

Vše započalo v březnu 2006, kdy producent James Gay-Rees a scenárista Manish Pandey navštívili rodinu Ayrtona Senny. Zhruba čtyři desítky minut jim vysvětlovali o čem bude chystaný dokument, až je nakonec přesvědčili dokument autorizovat a získat jejich podporu. Tu prezentaci nazvali The Life and Death of Ayrton Senna.

 

K režii producenti oslovili ambiciózního režiséra Asifa Kapadiu, který už měl za sebou zkušenosti z hraného filmu a především velmi solidní ego. Ukázalo se, že pro dokument objevili velmi zajímavou osobnost, ostatně Kapadia natočil letos dokumentární megahit Amy.

Senna-3

Přiznám se, že jsem Sennu zhlédl až po Amy a v době uvedení mi ten film docela unikl. Nejsem fanda motorsportu ačkoli pochopitelně vím, kdo byl Senna, Lauda, Prost nebo Schumacher. Z tohoto úhlu pohledu všeobecných znalostí tak nemohu hodnotit kontroverzi dokumentu ohledně „prý“ lehce zmanipulovaného pohledu na Sennu na přelomu osmdesátých a devadesátých let. A po pravdě je mi to jedno. Ve filmu je totiž naznačena klasická sportovní funkcionářská špína, kterou vidíme ve fotbale, hokeji, cyklistice a kdekoli jinde, všechny ty „vyžrané bařtipány“ rozdělující štědré dotace pro novodobé gladiátory, kteří rezignují na fair play a samotný sport. V tom Senna přináší velmi zajímavý pohled, ostatně scény z disciplinárních komisí a rozhodnutí po závodech patří k těm dramaticky nejnosnějším. Naopak mi přijde z pohledu fanoušků docela scestné myslet si, že znají třeba z médií skutečnou podstatu sporů, kde šlo vždy jen a jen o peníze a obzvlášť v F1.

senna_4

V čem je Senna také silný je ovšem rovina, kterou bych se nebál nazvat metafyzická. Senna byl silně věřící katolík a právě tato část se velmi vkusně prolíná celým dokumentem. Závěr snímku pak dostává charakter naprosté unikátnosti a legendy a musím říct, že mi z toho zaskočil pomyslný knedlík v krku.

 

Senna je špičkový dokument, jeden z nejlepších sportovních dokumentů, co jsem kdy viděl a zároveň film hluboce lidský a jímavý. Kromě toho, že film obsahuje řadu zajímavých faktů je to i podobenství o úspěchu a vykoupení. Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist