Skafandr a motýl (2007)

skafandr a motyl

Francie/USA, Le Scaphander et le papillon, režie: Julian Schnabel, scénář: Ronald Harwood podle knihy Jeana – Dominiqua Baubyho, kamera: Janusz Kaminski, hudba: Paul Cantelon, střih: Juliette Welfling, hrají: Mathieu Amalric, Emmanuelle Seigner, Marie José-Croze, Anne Consigny, Max von Sydow, Isaach de Bankolé

 

112 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

 

MFF v Cannes – cena za režii, nominace na Oskara – nejlepší režie, scénář, kamera a střih, AFI – nejlepší film

Film:

Charismatický a úspěšný Jean-Dominique Bauby (Mathieu Amalric), chlap v nejlepších letech, šéfeditor francouzského Elle, který právě podepsal smlouvu na svůj první román se probudí v nemocničním pokoji. Je z toho dost znepokojený, protože nemá ani ponětí, jak se tam dostal a hlavně se nemůže hýbat. Objevují se před ním lidé s účastnickými pohledy, ale něco není v pořádku. Co se ale dozví až po několika minutách. Je ochrnutý na celé tělo a je schopen komunikovat pouze mrkáním jednoho oka. Jeho vůle dál žít a pracovat je však obdivuhodná, přestože nemá žádnou naději na uzdravení. Své pocity vězně ve svém vlastním těle tak doslova namrká do strhujícího příběhu.

skafandr a motyl 2

Film známého malíře a režiséra Juliana Schnabela, který natočil třeba životopisný snímek Basquiat nebo vězeňské drama Než se setmí je komorní a přesto spektakulární lyrický snímek o tématu, který si většina z nás nechce připustit a vyrovnání se s fatálními následky, jež vždy považujeme za nespravedlivé. Na rozdíl od podobně laděných snímků, kterých je v kinematografii celá řada je Skafandr a motýl výjimečný díky lehkosti a humoru. Sledujeme sice utrpení člověka, ale zároveň zpověď člověka odsouzeného jinou spravedlností, než zemskou.

 

Film nasnímal Janusz Kaminski (Zachraňte vojína Ryana, Minority Report), tedy dvorní kameraman Stevena Spielberga a musel se tak vyrovnat s limitující zkušeností, že film vypráví vypravěč mimo obraz, takže kromě vzpomínek sledujeme dění také jeho očima. Problesky na tělo nebo tvář hlavního hrdiny jsou jak pro hlavní postavu tak pro nás velmi bolestné.

skafandr a motyl3

Mathieu Amalric je naprostým zjevením a jeho herecký výkon je základním stavebním kamenem, se kterým tento příběh stojí a padá. Pokud vás styl filmu nechytne a nevydržíte prvních deset minut, není žádná pravděpodobnost, že by se to potom zlepšilo. Na a druhou stranu, existuje početná skupina lidí, které film osloví, protože se nejedná o žádný tuctový snímek. Mimochodem snímek oslovil jak kritiku, tak především velmi početnou diváckou obec.
Film získal Cenu za režii na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes a Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist