Smrt si říká Engelchen (1963)

smrt_si_rika_engelchen_01

ČSSR, režie: Ján Kadár, Elmar Klos, scénář: Ján Kadár, Elmar Klos podle předlohy Ladislava Mňačka, hudba: Zdeněk Liška, kamera: Rudolf Milič, hrají: Jan Kačer, Eva Poláková, Martin Růžek, Božena Holišová, Oto Lackovič, Vlado Müller, Antonín Molčík

 

129 minut, 35 mm, černobílý

 

Film:

 

Konec II. světové války. Moravsko-slovenské pomezí. Skupina partyzánů se sovětskými vojáky se právě chystá k útoku na město. Jsou ozbrojeni jen vlastní odvahou a ručními zbraněmi. Po pár minutách je jasné, že je německá palba rozdělí. Pavel (Jan Kačer) se sovětským druhem zůstává na městském bojišti osamocen a po přestřelce s německými vojáky se Pavel kácí k zemi, zasažený do zad. Během pár minut ho na dvoukoláku tlačí do nemocnice upocený muž s výkřiky – uhněte hrdinovi. Nabídne za něj uhradit veškeré náklady na léčbu.

 

Těžce zraněný mladík si vzpomíná na uplynulé měsíce, na těžké boje s nacistickým komandem vedeným krutým esesákem Engelchenem a i na mladou ženu (Eva Poláková), do které se zamiloval.

smrt si rika engelchen_2

Film Smrt si říká Engelchen natočilo režisérské duo Kadár Klos, a to jako poslední snímek před svým oskarovým majstrštykem Obchod na korze. Film se točil přes rok a měl přes 120 natáčecích dní! Na dnešní dobu se tak řadí k nejvýpravnějším domácím filmům. I proto je škoda, že ho vlastně nikdo pořádně nezná. A to je velká škoda, protože má co nabídnout.

 

Jedním z důvodů jeho zákazu reprízování v šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech byla bezesporu literární předloha Ladislava Mňačka, slovenského enfant terrible, který se rozešel s politikou prezidenta Novotného po vypuknutí izraelsko-arabského konfliktu. Mňačko byl partyzán a komunista, ale i on se rozkmotřil s komunistickým režimem, odjel do Izraele a vrátil se až za Dubčeka. Jeho dosud nejznámějším dílem zůstává několikrát vydaná kniha Jak chutná moc. Z filmařského hlediska je ale jeho nejlépe natočenou literární prací právě Smrt si říká Engelchen.

smrtsirikaengelchen3

Slavné režisérské duo pracovalo na snímku přesně dle svých zvyklostí. Zatímco výřečný a energický Kadár měl pod palcem natáčení, tak Klos se spíš angažoval během postprodukce, kdy ve střižně cizeloval výsledný tvar.

 

Natáčení bylo velmi velkorysé. Zúčastnili se ho zejména herci z moravských divadel a svou první roli si v něm střihl ve filmu začínající Jan Kačer, který měl za sebou ale už divadelní průpravu. Původně měl ale roli hrát brňák Antonín Molčík, pozdější vynikající dabér, ale nakonec se musel spokojit s rolí útěky, postavou partyzána Toníka, tedy figury, která nepatří mezi jasně definované.

smrtsirikaengelchen_4

A to byl právě ten trn v oku. Partyzáni ve filmu totiž rozhodně nejsou zpodobněni jako hrdinové bez bázně a hany. Naopak. Jsou to lidé pochybující, zmítaní vnitřními démony a několikrát je na plátně uvidíme páchat činy, které se neslučují s jejich do té doby neposkvrněnou pověstí. O tom svědčí zejména sadistická scéna na dvoře zemědělské usedlosti, kde Jan Kačer s Otou Lackovičem vyslýchají kolaborujícího zemědělce.

 

Film obsahuje na svou dobu řadu velmi novátorských postupů a je až s podivem, jak se kameramanovi Miličovi podařila nasnímat úvodní sekvence útoku na město, která je naprosto vynikající. Atmosféru dusného psychologického dramatu násobí těžká, ale krásná hudba geniálního Zdeňka Lišky.

smrtsirikaengelchen_6

Smrt si říká Engelchen není jednoduchý film, ale je to rozhodně zdařilý počin a jeden z českých válečných filmů, který snese vůbec toto označení. Ve filmu poznáte celou řadu herců, klobouk dolů před výkonem Vlada Müllera, který sovětského vojáka zahrál dokonale a rozhodně je třeba vyseknout poklonu i Janu Kačerovi, jenž je naprosto vynikající. Zajímavou figuru, jak co se týče textu, tak provedením ztvárnil Oto Lackovič a v roli dobromyslného doktora exceluje Martin Růžek, který byl v této době na tento druh postav specialistou.

 

Smrt si říká Engelchen je výborně natočený, absolutně nesentimentální, naturalistické a kruté drama z války odehrávající se zejména v horách a pokud ho ještě neznáte, zkuste si ho někde vyhledat.

 

Přidat komentář

TOPlist