Svět podle Garpa (1982)

garp_1

The World According to Garp, USA, režie: George Roy Hill, scénář: Steve Tesich podle románu Johna Irvinga, kamera: Miroslav Ondříček, střih: Stephen A. Rotter, hrají: Robin Williams, Glenn Close, Mary Beth Hurt, John Lithgow, Jessica Tandy

131 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

Nominace na Oskara – nejlepší herečka ve vedlejší roli (Glenn Close), herec ve vedlejší roli (John Lithgow) , Cena americké filmové kritiky (nejlepší herečka ve vedlejší roli (Glenn Close)

Film:
1944. Jenny Fieldsové (Glenn Close – 7 životů, Osudová přitažlivost, Zvrat štěstěny) se narodí syn, jemuž dá jméno T.S.Garp. Svérázná žena velmi toužila po dítěti, ne však po muži, a proto si jako otce svého potomka vyhlédne umírajícího letce, který vyslovuje pouze čtyři písmena Garp. Mladý Garp (Robin Williams) je nadaný na sporty, hýří fantazií a touží se stát spisovatelem, aby zaujal svou středoškolskou lásku Helenu (Mary Beth Harp).

Slavný stejnojmenný bestseller Johna Irvinga z roku 1978 se zdál být od počátku nezfilmovatelným a po pravdě, dobová kritika tento názor zastávala i po uvedení tohoto filmu. Režisér George Roy Hill (Podraz, Butch Cassidy a Sundance Kid) se toho ale nebál a rozhodl se adaptovat v podstatě jen torzo děje ve snaze reagovat na sílící feministické hnutí. Scenárista Steve Tesich provedl jen stručné shrnutí děje, přičemž základní myšlenky vyjadřuje především pomocí dialogu. John Irving komentoval první pokus převést jeho knihu na filmové plátno slovy: „Nevadí mi, co tam dali, ale to, co vynechali. Je to jako by hodili rodinu do pračky, ale čekal jsem něco horšího.“

garp_2

Očesání knihy kvůli dramatizaci děje není nic neobvyklého, zvláště pokud se jedná o tak epický příběh jakým je Svět podle Garpa. Jeho hlavní přednosti jsou ale v jiných věcech, než je věrnost brilantní předloze. Svět podle Garpa je totiž jeden z vůbec prvních filmů, kde je jedna z hlavních postav transsexuál a zároveň to není vrah nebo sexuální deviant. Hraje ho John Lithgow (Miss Sloane, Interstellar, Zrození Planety opic) a je naprosto vynikající.

Kameru na filmu dělal Miroslav Ondříček, o kterém později ve Švédsku napsali, že se stal naplno americkým kameramanem. Nechme zavzpomínat pana Ondříčka na tento film:,,Odjel jsem z Prahy v lednu, natáčet jsme začali v březnu a poslední klapka padla v červenci. Měl jsem plnou hlavu toho filmu, obrazů a zrovna jsem trávil pár dnů v Kanadě, když jsem se dozvěděl, že mi umřel táta. Filmařina je nádherný způsob života, ale když jste na druhým konci světa a umře vám nejbližší člověk, nemůžete se sebrat a odjet, abyste ho pohřbil. Odjet můžete, když doděláte práci. Podobně herci, také musí dohrát představení an jevišti a pak teprve vejít do normálního života. Takový svět podle Lumiéra.

garp3

A jak snímek Ondříček točil? Ponořil jsem se do knížek s malířským fotorealismem a právě z tohoto výtvarného stylu vycházela vizuální koncepce filmu. Fotorealismus byl vnímán jako americký výtvarný styl a Garpa jsme důsledně sestavovali z obrazů nasnímaných v tomto duchu…Faktem je, že po vizuální stránce je to můj nejameričtější film.

Po herecké stránce se filmu nedá nic vytknout. Glenn Close zde v tomto filmu debutovala a stala se doslova zjevením a velkou hvězdou. Stejně tak diváci zaznamenali Robina Williamse v jedné z jeho prvních hlavních rolí vůbec. Každý vám ale řekne, že všechny strčil do kapsy John Lithgow.

garp-5

Svět podle Garpa je jedna z nejlepších knih, co jsem četl a sledování tohoto filmu jsem se dlouho vyhýbal a jsem rád, že jsem tak udělal, protože film s knihou nesnese srovnání, a to ani v nejmenším. Na druhou stranu bizarní vyprávění se v rukách režiséra Hilla proměnilo v celkem fungující příběh se střelenými charaktery, které jsou přeci jen normálnější, než v knize.

Williams zde podává fantastický výkon, stejně jako Glenn Close a John Lithgow. K tomu kamera pana Ondříčka. Film by v roce 2018 vyhrál dost možná hlavní Oskary, takhle je to jen film, který zásadně předběhl svou dobu a dost dobře definoval události posledních let a poslední týdny se o něm v Americe dost mluví, což je jistě i důvod proč stojí zato tento snímek připomenout.
http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist