Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

akta pentagon_1

The Post, USA, režie: Steven Spielberg, scénář: Liz Hannah a Josh Singer, kamera: Janusz Kaminski, hudba: John Williams, střih: Michael Kahn, hrají: Meryl Streep, Tom Hanks, Bob Odenkirk, Alison Brie, Sarah Paulson, Tracy Lets

120 minut, 35 mm, 2:35:1, barevný

nominace na Oskara za nejlepší film, ženský herecký výkon v hlavní roli (Meryl Streep)

Film:

Když klesá prodejnost novin a regionální list Washington Post je téměř na suchu, pokusí se Kay Graham (Meryl Streep) dostat potápějící se společnost na burzu. Uvolnění akcií by mohlo přinést potřebné cash flow, kterého se zoufale nedostává. Správní rada má v majitelku novin důvěru, a ta jí má zase k šéfredaktorovi Benu Bradleemu (Tom Hanks), který touží po svém sólokapru. Jenže ten mu vyfoukne New York Times, když zveřejní exkluzivní materiál odhalující fakta, která americká vláda ukrývala před veřejností téměř tři desetiletí.

 

Bradlee ví, že tentokrát svůj boj prohrál. Jenže prezident Nixon a jeho právníci zastaví soudním příkazem vydávání citlivého materiálu pro Timesy a v ten moment se na jeho redakčním stole objeví krabice citlivých materiálů. Kauza, která je známa jako tzv. Pentagon Papers z dob amerického nasazení ve Vietnamské válce může začít.

Akta_pentagon_2

Začněme malým prologem, který je dost podstatný. Akta Pentagon: Skrytá válka jsou prequelem (tedy předpokračováním) filmu Všichni prezidentovi muži. Odehrává se ve stejné redakci a začíná scénou, kterou vrcholí film Akta Pentagon: Skrytá válka. Dovolte mi ještě malý exkurz k roli Bena Bradleeho, kterého v originálním filmu zvárnil Jason Robards, který si za za jeho ztvárnění odnesl Oskara.

 

Skutečný Bradlee tehdy Robardsovi řekl krásnou pravdu o filmovém herectví: ,,Mějte na mysli jedno příteli. To, co natáčíte zůstane trvalým dokumentem. Jaký budu na plátně, takového si mě vybaví až uslyší jméno Bradlee. Vy si klidně odfrčíte za západem slunce do westernu nebo v příštím filmu vlezete do spacáku s pěknou dívkou, ale já jsem navždycky v prdeli.“ Bradlee to předpověděl dobře, film se stal legendou. A nyní štafetu po Robardsovi převzal Tom Hanks, který se v rámci PR turné k filmu netajil tím, že ho Bradleeho citovaná věta obrazně budila ze sna.

akta_pentagon_3

Spielberg se ale nezaměřil na postavu Bradleeho, nýbrž nechal děj odvíjet od postavy majitelky novin Kay Graham, kterou nechal zahrát první dámu amerického filmu Meryl Streep (Nikdy není pozdě, Pochyby, Hodiny, Lovec jelenů). Těžko budeme jejímu výkonu cokoli vytýkat, je naprosto bezchybný. Ostatně stejně jako výkon Toma Hankse (Zachraňte vojína Ryana, Sully: Zázrak na řece Hudson). Film bohužel selhává v režii Stevena Spielberga. Není to tím, že by to byl Spielbergův nepodarek, chraň bůh, jen to není jeho nejlepší film a zřejmě i z možného respektu před Streep, je tam mnohem méně humoru, než jsme zvyklí a mnohem více patosu, který z jeho děl po Minority Report oproti jeho dřívějším pracím k radosti kritiků vymizel. Z nějakého důvodu se ho tam rozhodl vrátit. A ono to tentokrát moc nefunguje.

 

Je ovšem třeba dodat, že si to Spielberg podle mě uvědomil, protože finále, kde bychom očekávali typicky americký jásot a objímání, dojde na překvapivou a originální variantu, která svůj účel splní a není tak prvoplánová. Jen herečka přehrává a její slzy jsou k tomu momentu docela mimo.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist