Dějiny násilí (2005)

History of a violence

A History of Violence, USA/Německo, režie: David Cronenberg, scénář: John Olson podle comicsu Johna Wagnera a Vinceho Lockea, hudba: Howard Shore, kamera: Peter Suschitzky, střih: Ronald Sanders, hrají: Viggo Mortensen, Maria Bello, Ed Harris, William Hurt

 

96 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

foto: New Line Cinema

Nominace na Zlatou palmu na MFF v Cannes, Nominace na Oskara – adaptovaný scénář, herec ve vedlejší roli (William Hurt)

 Film:

Tom Stall (Viggo Mortensen - Pán prstenůCesta, Nebezpečná metoda, Východní přísliby) si spokojeně žije se svou zamilovanou ženou Eddie (Maria Bello) a dvěma dětmi. Jednoho dne je Tomovo bistro přepadeno dvojicí zabijáků, které rozzuřený majitel v afektu bleskurychle zabije. Přes noc se z něj stává „Americký hrdina“, což nenechá bez povšimnutí zločinecká organizace, jenž Toma vzápětí zkontaktuje s tím, že jsou rádi, že konečně našli toho známého zabijáka na útěku. Tom vše popírá, ale zvládl by snad majitel bistra tak dobře zabíjet?

David Cronenberg

David Cronenberg je mimořádný režisér a jeho brilantní opus Dějiny násilí je toho zářným důkazem. S přihlédnutím k formě jsou Dějiny násilí filmem z jeho civilnější linie tvorby, ale i do něj se mu podařilo dostat několik jeho typických ,,úchylností“ vycházejících z oživlých organických bizarností.

dejiny_nasili1

Scénář vznikl adaptací grafické novely, což mimochodem Cronenberg nevěděl až do podpisu režijní smlouvy. Jeho postoj ke comicsovým adaptacím je ostatně docela známý a všechny nabídky vždy zdvořile odmítal. Ostatně i nové comicsy od DC Comics, konkrétně sérii Temného rytíře označil za technicky mimořádné, ale pořád za filmy s chlápkem v kápi a masce. Scénář byl sice nominovaný na Oskara, ale jak později prozradil hlavní představitel Viggo Mortensen jeho délka byla 120 stran a kdyby nevěděl, že režisér bude Cronenberg, tak by do projektu nešel. Cronenberg pak scénář přepsal na 72 stran a z původní italské mafie udělal mafiány Irčany.

dejinynasili_2

Film je nápaditě natočený a s obsazením, které se na první pohled nemusí zdát, jsem byl mile překvapen hereckou kreací Viggo Mortensena a skvěle zahranou rolí Marií Bello. Dějiny násilí jsou chytrou ukázkou toho, že dobré filmy pro dospělé nemusí být podbízivé a diváci si je najdou. Film vznikl v Americko-Německé koprodukci a byl natáčen pro Cronenberga tradičně v kanadských lokacích, konkrétně v Ontariu. Deset let po svém vzniku patří k vyhledávaným snímkům s vysokým hodnocením, které často reprízují televizní stanice. Prestižní magazín Cahiers Du Cinema film zařadil na páté místo nejlepších filmů své dekády, Roger Ebert film hodnotil také velmi vysoko a vyzdvihl zejména skvěle rozepsané postavy, které obstojí i v přímočarém ději. Mimochodem Dějiny násilí jsou posledním studiovým filmem vydaným na VHS. Neskutečné, že? Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist