Dny evropského filmu již po pětadvacáté

Dnes dopoledne představila v Nosticově paláci přehlídka Dny evropského filmu (DEF) svůj program a my byli u toho.

film flavour Itálie

Letošní ročník podrobně představili Andrea Matušáková z oddělení komunikace Zastoupení Evropské komise v ČR, ředitel Polského institutu Maciej  Ruczaj, ředitel projektu NOVÉ KINO 2018 a 2019 Petr Vítek a dramaturg festivalu Zdeněk Blaha.

Půlkulatý 25. DEF zahájí už příští čtvrtek 5. 4. polský film Tichá noc, který je strhujícím debutem mladého režiséra Piotra Domalewského o jedné nevydařené štědrovečerní noci… V hlavní roli exceluje Dawid Ogrodnik, kterého proslavila role Tomka Bekśinského ve filmu Poslední rodina. Tichá noc si odnesla 2 hlavní ceny z festivalu polského filmu v Gdyni (polská obdoba Finále Plzeň) a proměnila 10 z 11 nominací na filmové ceny Polský orel. Odnesla si tak ceny v kategoriích: nejlepší film, režie, zvuk, scénář, kamera, herec (Dawid Ogrodnik), mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Arkadiusz Jakubik), ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Agnieszka Suchora). Tichá noc získala také Cenu diváku a cenu Objev roku. Na DEF film osobně uvede jeho oceněný režisér Piotr Domalewski. Informace o filmu, včetně traileru, naleznete zde.

hmyz_3

Z českých filmů uvedou DEF poslední počin Jana Švankmajera, Hmyz. Projekce se osobně zúčastní Jiří Lábus. Drsný Česko-slovenský koprodukční film Špína divákům osobně představí režisérka Tereza Nvotová. Další českou koprodukcí je dánsko-český film Muž v režii Charlotte Sieling. Projekce filmu se zúčastní česká koproducentka Kristína Hejduková (Sirena film) spolu s celou řadou členů štábu, od vedoucího výroby, až po supervizorky kostýmů, masek a další. Hosty 25. DEF budou také herec Hugh O’Conor, který dorazí na projekci snímku Mary Shelleyová, který podle nás vypadá velice slibně. Slavnostního zahájení a následně i projekce filmu Děda nebezpečnější než počítač, se zúčastní herci Alise Polačenko a Mārtiņš Vilsons.

film flavour Francie

„Množství hvězdného prachu je v letošním programu vyšší, než obvykle. V strhujícím komorním dramatu Žena švédského režiséra Björna Rungeho zazáří kromě Jonathana Pryce a Christiana Slatera i Glenn Closeová, jejíž výkon je mnohými kritiky označován za jednu z jejích nejlepších životních rolí. Snímek Paola Virziho Krásný únik je hereckým koncertem Helen Mirrenové a Donalda Sutherlanda. Mladá generace hvězd září ve snímku Na Chesilské pláži, kde se hlavní role zhostila Saoirse Ronan, nebo v životopisném snímku Mary Shelleyová s Elle Fanningovou, Maisie Williamsovu a Hugh O’Conorem, který osobně přijede film do Prahy představit,“ láká dramaturg DEF, Zdeněk Blaha.

flamenco night

Vstupné na jednotlivé projekce DEF v Praze a Brně činí 110 Kč. Pro seniory je připraveno vstupné za 55 Kč + seniorská projekce v Lucerně. Vstupenky na všechny filmy je možné zakoupit přes online prodej. Vstupenky lze také rezervovat telefonicky nebo emailem. Veškeré informace o programu, jeho změnách, cenách vstupenek atd., najdete na webu DEF www.dnyevropskehofilmu.cz.

 

Katalog DEFu je k dispozici ve všech kinech a u partnerů přehlídky zdarma.

Přidat komentář

TOPlist