Nejzajímavější filmy Yvese Montanda

Jeden z nejlepších francouzských herců, jehož typ dodnes nenašel adekvátní náhradu – silný a charizmatický představitel složitých postav, který je často na správné straně zákona, ale ne vždy.

Mzda strachu 1

Yves Montand (1921 – 1991), který se jmenoval vlastním jménem Ivo Livi, byl nejmladším ze tří dětí chudého italského rolníka a drobného výrobce košťat, který opustil před hrozbou fašismu toskánskou vesnici a emigroval do Marseille, kam se za ním v roce 1923 rodina přistěhovala. Yves vyrůstal v těžkých sociálních podmínkách, proto už jako jedenáctiletý opustil školu, aby pracoval v továrně na těstoviny. Po večerech vypomáhal sestře v kadeřnictví a nakonec se tomuto řemeslu i vyučil. Stále více ho však přitahovaly filmy s Fredem Astairem a jinými hollywoodskými hvězdami, zalíbilo se mu imitovat Fernandela a zkoušel zpívat dobové šlágry Maurice Chevaliera a Charlese Treneta.

Stal se hercem v revue Bláznivý večer, s níž soubor objížděl jižní Francii. V únoru 1944 zakotvil v Paříži, kde si ho o půl roku později povšimla legendární šansoniérka Edith Piaf, která ho nejprve vzala jako předskokana do svého programu v Moulin Rouge, pomohla mu vytvořit jeho pozdější image a navíc mu umožnila na podzim 1945 první celovečerní recitál na jevišti Théâtre de l’Étoile, kde působil následujících deset let.

mzda strachu 4

Jeho průlomovou rolí byla ta ve snímku Mzda strachu. V Bohem zapomenutém Las Piedras ve Venezuele žije pěkná parta zoufalců a ztroskotanců. Jejich naděje jsou dávno zmařeny a všechny životní prohry mají už dávno za sebou. Jsou to lidé, od kterých se každý raději drží dál. 500 kilometrů od této opuštěné díry dojde k havárii ropného vrtu, který se vznítí a jediná šance, jak ho uhasit je odpálit u něj silnou nálož nitroglycerinu. Ropná společnost nabízí 2000 dolarů každému, kdo dopraví k vrtu náklaďák s třaskavým nákladem. K této šílené misi se po výběru samotné společnosti připojí i nesourodá čtveřice mužů – mladý Mario (Yves Montand), který by za peníze mohl vypadnout z této zavšivené díry, Jo s nervy z ocele (Charles Vanel), Luigi (Folco Lulli) a Bimba (Peter van Eyck). Jejich protivníky bude krkolomná cesta, vlastní mysl a neustálý strašák s kosou, který neustále mává kolem.

Bez debat jeden z nejlepších filmů všech dob je pesimistickým vyprávěním, které obsahuje zřejmě nenapínavější scény v dějinách kinematografie. Režisér Henri-Georges Clouzot byl výjimečný talent, jehož život i kariéru poznamenalo mnoho životních ran. Díky neustálým zdravotním problémům, z kterých byla nejhorší tuberkulóza, jež pro něj znamenala téměř pětiletý pobyt v sanatoriích však přečetl ohromné množství literatury a zdokonalil se v psaní scénářů. Jeho scénáře k Mzdě strachu nebo geniálnímu filmu Les Diaboliques, kterým zasadil zásadní ránu egu Alfreda Hitchcocka patří mezi nejlépe zpracované texty thrillerového žánru.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist