Průvodce udílením Oskarů z pohledu roku 2018

Během osmileté historie Realfilmu jsme se s Oskarem vypořádali již v desítkách článků a glos, četných recenzích a preview. Vzhledem k tomu, že oskarová noc (již za pár desítek hodin opět čekejte on-line přenos) a následné pondělí patří už několik let k nejčtenějším dnům našeho magazínu, zasvětíme průvodce filmem právě udílení Oskarů.

 

sly oscar

Proč lidé milují právě zlatého rytíře Oskara? Je přeci tolik filmových ocenění a žádné se ani náznakem nepřibližuje lesku amerického Oskara a žádnou z nich nesleduje přes miliarda lidí na celé planetě, a to se bavíme jen o televizním přenosu. Oskar bude opět na všech hlavních sociálních sítích, na imdb.com mu je tradičně věnován celý podcast, Akademie nás zásobuje na svém instagramovém účtu fotkami ze zákulisí a bezpočet diskusních for i zpravodajských portálů opět horečně glosují, kdo má letos největší šanci. Nejvíce skloňovaná je trojka Tvář vody, Dunkerk a k mému zděšení i liberálně tendenční drama Tři billboardy kousek za Ebbingem, kde bych to viděl spíš na Zlaté maliny než na Oskary. Ale je rok 2018 a hledat logiku a smysl ve filmových cenách nelze.

 

Oskary uděluje Akademie filmového umění a věd, kterou založil v roce 1927 titán filmového byznysu Louis B. Mayer společně s dalšími pětatřiceti osobnostmi kinematografie. Tato organizace kromě jiného (výstavy, stipendijní programy, restaurování filmů) uděluje každý rok ceny za nejlepší filmové počiny předchozího roku. Poprvé byla cena udělena 16. května 1929 v Los Angeles a od té doby získala neutuchající prestiž a dokonalou značku.

 

Předávání Oskarů je spojeno s ohromným banketem, který už řadu let připravuje nestor světové gastronomie s pohádkovým jménem Wolfgang Puck prezentací oděvních a návrhářských značek a přináší také značné zisky zúčastněným producentům. Film nebo jedinec, co Oskara získá dostane zároveň klíč k o stupeň dražším projektům. Otázkou je však, zda se úspěch laureátům podaří zopakovat, ostatně v historii udělování Oskarů je řada vítězů, kteří na svůj úspěch už nikdy nenavázali. Michael Cimino po Lovci jelenů, Kim Basinger po L. A. Přísně tajné jsou jen špičkou ledovce promarněných nadějí.

 

Oskar je zlatá soška rytíře držícího meč a stojící na pásce filmového pásu s pěti kruhy, které představují pět hlavních kategorií (herci, režiséři, producenti, technici a scenáristé). K tomu, aby se film mohl ucházet o Oskara musí být uváděn minimálně týden v kinech v okolí Los Angeles a předtím nesmí být uváděn na netu nebo v kabelových televizích. Jedinou vyjímku mají filmy nominované na Oskara za nejlepší zahraniční (cizojazyčný) film. Od loňského roku v našem průvodci přibyly filmy Most přes řeku Kwai, Odtud až na věčnost, Gladiátor nebo Moonlight.

 

Vítězné filmy oceněné Oskarem na Realfilm.cz:

 

Casablanca-2

1943 – Casablanca

From_Here_Eternity_1

1953 – Odtud až na věčnost

most_kwai_1

1957 – Most přes řeku Kwai

Ben Hur (1959)

1959 – Ben Hur

Pages: 1 2 3 4 5 6

1 komentář

  1. izumi napsal:

    Ondra Slanina, thank you for your blog post.Really thank you! Awesome.

Přidat komentář

TOPlist