Rebel bez příčiny (1955)

rebel_bez_priciny_1

USA, Rebel without a Cause, režie: Nicholas Ray, scénář: Nicholas Ray, Irving Shulman, Stewart Stern, hudba: Leonard Rosenman, hrají: James Dean, Natalie Wood, Sal Mineo, Jim Backus, Ann Doran, Corey Allen

 

111 minut, 2.55:1, 35 mm, barevný (WARNERCOLOR)

 

nominace na Oskara – nejlepší scénář, herec ve vedlejší roli (Sal Mineo), herečka ve vedlejší roli (Natalie Wood)

 

Film:

Jim Stark (James Dean) je uvnitř naprosto zoufalý. Absolutně nechápe své rodiče, nechápe konvence, nerozumí učitelům, nevnímá hranice zákona a nepobírá většinu svých kamarádů. Je to idealista a outsider. Každou chvíli se dostává do nějakého maléru, který však vyplývá z nedostatku dobrodružství a nudy. Společně s půvabnou Judy (Natalie Wood) a Platem (Sal Mineo) se Jim pokouší založit si svou novou vlastní alternativní rodinu, která žije v opuštěném pohádkovém domě nad Los Angeles.

rebel_bez_priciny_2

Rebel bez příčiny je stylotvorný film a pokud jej neznáte, tak po jeho zhlédnutí zjistíte, že bez něj by nikdy nevznikly snímky Rychle a zběsile, kde dokonce filmaři obsadili i Deanovsky velmi pdoobného Paula Walkera, řada filmů Wima Wenderse, Jima Jarmusche nebo muzikálový La La Land, který snímek přiznaně cituje a odehrává klíčová muzikálová čísla v lokacích tohoto kultovního filmu.

V roce 1944 koupilo studio Warner Brothers psychologický tlustopis Dr. Roberta Lindnera, ve kterém pomocí hypnózy nahlížel do hlavy mladistvým delikventům. Studio plánovalo z filmu nový titul pro Marlona Branda, ale ten se postupně vydával jinou cestou. U projektu se však časem objevil režisér Nicholas Ray, který se o případy mladých delikventů eminentně zajímal. Obcházel studia s nabídkou na film Blind Run, film s ústřední zápletkou postavené na děsivé hře řízení auta v plné rychlosti se zavázanýma očima. Scenárista Stewart Stern jeho ideu přepsal do finálního draftu.

rebel_bez_priciny_3

 

Čas však nemilosrdně běžel a Ray se stále více zajímal o problematiku mladistvých delikventů, hovořil s policisty, soudci, sociálními kurátory a všelijakými členy mládežnických band. Chodil také k soudu poslouchat skutečné kauzy mladých lidí na šikmé ploše. Pak se rozhodl obsadit do hlavní role svého projektu Jamese Deana, který byl smluvně zavázaný Warner Brothers a společně přišli s definitivní verzí projektu. V Rebelu bez příčiny zůstaly poměrně klíčové momenty z Blind Run, ale do jednotlivých postav se promítly i poznatky ze studie psychologa Lindnera.

 

Jamesi Deanovi se režisérovi podařilo angažovat i přes nesouhlas jejích rodičů Natalii Wood. Režisér si nebyl jistý, zda zrovna ona je ta problémová femme fatale. Pak ji ovšem spatřil s mladíkem, který měl na tváři čerstvou jizvu od nože a korunu tomu nasadila její účast při autonehodě s tehdy mladým Dennisem Hopperem, při kterém zaslechl vyjádření jejího ošetřujícího lékaře, že je mladistvá delikventka. V ten moment souhlasil s jejím obsazením i on. Měl problémovou krásku.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist