Soudce (2014)

soudce_1

USA, The Judge, režie: David Dobkin, scénář: Bill Dubuque, Nick Schenk, hudba: Thomas Newman, kamera: Janusz Kaminski, střih: Mark Livolsi, hrají: Robert Downey jr., Robert Duvall, Vera Farmiga, Vincent D´Onofrio, Dax Shepard, Jeremy Strong, Billy Bob Thornton, Leighton Meester

 

141 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

 

Nominace na Oskara – nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli (Robert Duvall)

soudce-6

Film:

 

Hank Palmer (Robert Downey jr.) je cynický velkoměstský právník. Při jednom téměř vyhraném případu je během stání informován z rodného města, že mu zemřela matka. Odchází ze soudní síně a chystá se na pohřeb. Sděluje své půvabné ženě se zadkem středoškolské roztleskávačky, že ví o její nevěře a malou dcerku bude chtít do péče.

soudce-5

Vrací se domů, kde prožil dětství a potkává se s bratry (Vincent D´Onofrio a Jeremy Strong), přísným otcem – maloměstským soudcem (Robert Duvall) a bývalou školní láskou (Vera Farmiga). Po setkáních v rámci pohřbu se dozví o nepříjemné situaci. Jeho otec zřejmě někoho srazil autem. Jenže otec si nic nepamatuje. Hank si myslí, že opět začal pít, jenže táta mu sdělí drsnou realitu – už nějakou dobu se tajně léčí s rakovinou a díky chemoterapii má výpadky paměti. Každopádně tentokrát se soudce poprvé ocitne na jiné straně v soudní síni.

soudce-2

Tenhle film dává vzpomenout, že americká kinematografie není jenom Iron Man, Spider Man a jiný pošahaný man, ale také Jako zabít ptáčka, Rozsudek a Na zlatém jezeře. Spojení Downey (Šéf, Kiss, Kiss, Bang, Bang) – Duvall (Volný pád, Apokalypsa, 60 sekund, Žaloba) funguje velmi dobře a i další herci jako D´Onofrio nebo Thornton mají co říct. Takhle, ne že bychom tenhle příběh už párkrát neviděli, ale scenárista neshazuje divákovu inteligenci a vše vede nehollywoodsky ke zdárnému konci. Mimochodem někdo si všiml i zajímavé věci, že Robert Duvall debutoval ve filmu Jako zabít ptáčka. Původně měl roli Soudce ztvárnit někdo z dvojice Jack Nicholson nebo Tommy Lee Jones, ale Duvall je dobrá volba.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist