Tomb Raider (2018)

838A9423.dng

Lara Croft vznikla podle herní variace známé hrdinky z roku 2013, kdy autoři výrazně pozměnili její vizáž a zejména fyzické proporce. Ano, v nerdovském herním průmyslu se objevil člověk, který řekl, že s takovými vnadami by hrdinka nemohla skočit ani přes švihadlo, natož z útesu. Ve stejné době se také začala připravovat filmová adaptace jištěná zkušeným producentem Grahamem Kingem, který vybíral hned z několika talentů, kde byla taková jména jako Kristen Stewart, Cara Delevigne, Gemma Arterton a mnohé další. Volba nakonec padla na Alicii Vikander, která si odnesla Oskara za přesvědčivé ztvárnění role ve filmu Dánská dívka.

 

Alicia Vikander je jako Lara Croft obsazena dobře. Je přesvědčivá, touha po dobrodružství z ní přímo čiší a její motivace jsou správné a hollywoodsky příkladné. Tvůrci jí jako otce obsadili Dominica Westa, který jí už jednou tatínka hrál, a to v působivém prvoválečném dramatu Testament mládí a i zde mezi nimi na plátně chemie funguje bezvadně. Další role ovšem nedostávají příliš prostoru. Hvězdy jako Kristin Scott Thomas a Derek Jacobi se objevují jen v pár záběrech a dvě další výrazné role, tedy Lařin pomocník, opilý hongkongský námořník Daniel Wu (to je klišé, jak má být!) je spíš rek, než směšný hláškující chlapík, jak jsme si navykli díky Stevenu Spielbergovi. Ano, i zde se poněkud boří pravidla popcornového kánonu z osmdesátých let. A pak je tu Walton Goggins, kterého známe od Quentina Tarantina, který si vystačí s jistou a pomalou chůzí a omíláním toho, že tam je jenom proto, aby odtamtud mohl vypadnout a pokud má někoho oddělat, tak s tím nemá žádný problém.

DSCF4660.dng

A jsme u toho. V Laře Croft není zlo v žádném případě směšné. Byl jsem příjemně překvapen, že tvůrci šli do nečekaného naturalismu a když Lara oddělá na plátně prvního lotra, je to podáno nečekaně psychologicky a nehollywoodsky. Zabíjení tady není žádná zábava, ale nutnost, pokud chcete přežít. Finále mezi kostrami, lebkami a kostmi s digitálními efekty, ale zůstává také příjemně civilní, nečekejte žádné bombastické efekty jako v Mumii, ale CGI, které zůstává pořád v rovině realismu.

 

Alicia Vikander se musela pro roli strašně nadřít, ale její kondiční trenér z ní naštěstí neudělal druhého Schwarzeneggera. Většinu kaskadérských scén dělala sama, ale když se podíváte na film o natáčení vidíte, že většina nebezpečných scén se natáčela před zeleným pozadím. To bych ale tvůrcům nevytýkal, ne každý chce a dostane možnost točit svůj film jako Revenant: Zmrtvýchvstání.

 

Co lze Tomb Raiderovi vytknout je mírná ztráta tempa v polovině filmu a uznávám, že ne každý ocení boření žánrových pravidel, neuvidíte žádnou romanci, žádný příjezd na koni do zapadajícího slunce, ostatně neuvidíte ani žádného koně (!) a jak jsem předznamenal, nečekejte ani žádné jednořádkové a snadno zapamatovatelné hlášky. Na druhou stranu dobrodružství a napětí ve filmu rozhodně je, humor také, scény ze zastavárny jsou brilantní a humorné a scéna na řece je akčním vrcholem filmu. Dobrý odpočinkový film.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

plakattombraider

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist