Dobrodružné komedie Jean-Paula Belmonda

Dobrodružné komedie Jean-Paula Belmonda

Po fenomenálních úspěších Jeana-Paula Belmonda ve snímcích režisérů Nové vlny po něm začal pošilhávat Hollywood. V dnešním průvodci filmem se podíváme na zoubek komediím, kde se vžil podtitul Muž a … tvoří volnou sérii, ačkoliv jí vlastně ve skutečnosti vůbec není.

Dobrodružné komedie Jean-Paula Belmonda

V roce 1963 natočil režisér Philip De Broca francouzský dobrodružný snímek Muž z Ria. Děj se točí okolo neuvěřitelných dobrodružstvích mladého Francouze, pronásledujícího přes celý svět únosce své snoubenky, to vše kvůli bájnému pokladu zmizelé civilizace Malteků. Vojín základní služby Adrien Dufourquet (Belmondo) přijíždí na týdenní dovolenou do Paříže za svou snoubenkou Agnes Villermosovou (Francoise Dorléac). Ta je však unesena tajemnými muži, kteří pátrají po třech soškách, jediných památkách na ztracenou civilizaci a současně klíčům k bájnému pokladu. Adrien je muž činu a proto se okamžitě vydá únosce pronásledovat. Jeho cesta vede z Paříže do Rio de Janeira, dále do hlavního města Brasilia, do hlubin brazilských pralesů a nakonec zpět do Paříže.

Záměrně rodokapsový příběh se stal velkým komerčním úspěchem hned na několika velkých trzích. Režisér Phillippe de Broca umně míchá akci, lehký humor a dobrodružství v exotických prostředích.

Dobrodružné komedie Jean-Paula Belmonda

Dalším úspěšným titulem velkého Jeana-Paula Belmonda se stal snímek Muž z Hong Kongu, který však není pokračováním předchozího snímku! Společné mají jen to, že film opět režíroval Phillippe de Broca. Zajímavé také je, že na produkci filmu se podílel Norbert Auerbach, působící v té době v oddělení prodeji filmů United Artists v zahraničí. Hlavní postavou je Artur Lempereur (Belmondo), který je sice nejbohatší muž Francie, ale současně je také nesnesitelný, protože se nudí. Společně se svou snoubenkou Alicí (Valérie Lagrange), její matkou Suzy a jejím přítelem se plaví do Orientu a marně se pokouší o sebevraždu, což je jediný způsob jak uniknout nudě.

Ve chvíli kdy se mu nezdaří devátý pokus, dostane zprávu, že přišel o všechny peníze. A tak se Artur pojistí na dva miliony dolarů, které v případě jeho smrti dostanou Alice a jeho orientální přítel Mister Goh, kterého požádá, aby najal profesionální zabijáky, kteří by ho zabili. Jenže právě, když se tak stane, seznámí se Artur s okouzlující striptérkou Alexandrinou (Ursulla Andress) a najednou se mu chce strašně žít. Nezbývá, než se pokusit uniknout všem nástrahám, které na něj najatí zabijáci chystají a najít Mistra Goha, aby vrahy odvolal, ten prý však odletěl rozjímat do himalajského kláštera.

De Broca pokračuje opět v kombinování úspěšných ingrediencí dobrodružné podívané a Belmondo již začíná v obličeji dostávat ty správné rysy.

Dobrodružné komedie Jean-Paula Belmonda

Kdyby to byla trilogie byl by Muž z Akapulka zřejmě nejslabší díl, ale na druhou stranu mezi lidmi je suverénně nejpopulárnější. Bob Saint-Clare (Belmondo) je nejschopnějším agentem na světě. Jeho schopnost svádět ženy a řešit nejzapeklitější situace nápadně připomínají agenta 007.Není divu, že je tím jediným, kdo dokáže pomoci plukovníku Collinsovi, jehož agenty likviduje v Acapulcu neznámý hrozivý protivník. Bob se o tom přesvědčí už během mezipřistání v Paříži, kde mu neznámý pošle jeho informátora se sekerou v hlavě a Bob na oplátku hravě odhalí a zlikviduje po přistání v Mexiku řadu jeho mužů ukrytých v různých převlecích na různých místech. Setká se s krásnou Arianne a společně odrazí útok žabích mužů, kteří je napadnou v jejich přepychovém bungalovu.

Jenže v tu chvíli se objeví uklízečka se svým vysavačem, který všechno zmaří. Vytrhne totiž z tvůrčího zaujetí spisovatele Francoise Merlina, který je autorem už jedenačtyřiceti románů o příhodách nepřemožitelného agenta a právě dokončuje další. Na rozdíl od svého hrdiny se však nemotorný Francoise neustále potýká nejen s všedními starostmi, ale také s nedostatkem peněz, a to navzdory skutečnosti, že jeho romány hltají po světě miliony čtenářů. Své trable si spisovatel vybíjí pouze tím, že všechny, kteří mu komplikují a znepříjemňují život, přenáší do svých románů jako záporné postavy, se kterými si jeho agent Bob hravě poradí.

Tím odstartuje kolotoč neuvěřitelně zábavných situací a skvělých gagů.

 

Přidat komentář

TOPlist