Love song (2014)

Begin Again

Begin Again, USA, režie a scénář: John Carney, hudba: Gregg Alexander, kamera: Yaron Orbach, střih: Andrew Marcus, hrají: Mark Ruffalo, Keira Knightley, Adam Levine, Hailee Stainsfeld, Catherine Keener, Mos Def

 

104 minut, 1.85:1, Red Epic, barevný, na DVD od prosince 2014

 

foto: Weinstein Co.

 

Nominace na Oskara – nejlepší píseň „Lost Stars“

Film:

Gretta (Keira Knightley – Kód EnigmyJack Ryan: V utajeníNebezpečná metodaPiráti z Karibiku: Prokletí černé perlyPokání) a její přítel Dave (Adam Levine, frontman kapely Maroon 5) jsou spolu již od vysoké školy a společně skládají hudbu. Když Dave podepíše smlouvu s jednou z největších nahrávacích společností, odstěhují se spolu do New Yorku, aby zde začali život, o kterém vždycky snili. Dave však rychle nabytou slávu neustojí a brzy Grettu opustí.

Begin_again_2

Všechno se však změní, když Gretta potká během svého vystoupení v zapadlém baru v East Village hudebního producenta Dana (Mark Ruffalo – Věčný svit neposkvrněné mysli, Děcka jsou v pohoděPodfukáři), který má podle všech v okolí nejlepší léta za sebou. Z manželství mu zbyla jen dospívající dcera (Hailee Stainfeld – Opravdová kuráž) a frivolní bývalka (Catherine Keener – Kapitán Phillips, Tlumočnice, Útěk do divočiny), která ho neuznává. Když Grettu uvidí v lihovém opojení vystupovat, rozhodne se vsadit všechno na její talent a nahrát netradiční album přímo v ulicích New Yorku. Z náhodného setkání dvou zklamaných lidí se tak začne rodit hudba. A ne ledajaká.

 

Hlavním tahákem festivalu Tribeca 2014 pořádaného Robertem De Niro byl snímek „Begin Again“ irského režiséra Johna Carneyho, tedy autora kultovního bezrozpočtového snímku Once, který na orbit světové popularity vystřelil Markétu Irglovou a utkal se o Oskary. A dokonce i jednoho zlatého rytíře získal za nejlepší píseň „Falling Slowly“. Carney si do nového snímku ponechal motiv písničkářky, které dal tvář Keiry Knightley, ale k ní přidal poněkud omšelého hudebního producenta v podání Marka Ruffalo.

 

Trochu mi uniká překlad do češtiny filmu Begin Again jako Love song, ale kdo by hledal logiku v českých překladech, když se nejúspěšnější taneční série posledních let Step Up jmenuje v češtině Let´s dance. Vynechme tedy název a pojďme k naprosto zásadní otázce, kterou si všichni klademe. Je ve filmu Markéta Irglová? A odpověď zní ne. Přesto je film skutečně dobrý.

begin_again_3

John Carney se po úspěchu muzikálu Once chvíli hledal. Jeho další projekty nebyly úspěšné a vypadalo to, že ho potká osud „one hit wonder“. Naštěstí pro něj, ale i pro nás, si ho vzal do parády vlivný producent a režisér Judd Appatow (Ženy sobě, Zbouchnutá), díky kterému mohl natočit tento příjemný a klidný film, ma kterém je sice vidět, že se točilo bez scénáře, ale bohatě to nahradila atmosféra, jež z filmu čiší od začátku do konce. Díky Carneyho schopnostem, odvázanosti a energii, kterou nakazil i obsazené herce je Love song dobrou podívanou.

 

Ale nemalujme si to moc růžově, protože během natáčení došlo k řadě konfliktům. Původně hrála Grettu Scarlett Johansson, ale nakonec z filmu vycouvala a původně obsazený Ronan Keating byl přeobsazený Adamem Levinem z Maroon 5. Finální herecké obsazení je ovšem fajn a není v něm žádný slabý nebo iritující článek.

begin_again_4

Love song je příjemná podívaná s pěknou a chytlavou muzikou, která není otravná ani při opakování nacvičovacích scén, je v ní řada pěkných spontánních nápadů a scény s hraním na ulici nemají chybu. Občasný sentiment k tomuto žánru bezesporu patří a nikdy se celé vyprávění nepřehoupne do roviny kýče. Moc fajn film. Realfilm snímek doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

 

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

 

 

Přidat komentář

TOPlist