Nejzajímavější filmy Jeana-Louise Trintignanta

Jedna z nejzářivějších hvězd francouzské kinematografie Jean Louis Trintignant natočil mnoho slavných filmů, připomeňme si dnes ty jeho nejzajímavější.

jean-louis-trintignant-portret

Jeho otec vlastnil malý podnik na výrobu cukroví a strýc Raymond Trintignant byl slavným automobilovým závodníkem Formule 1. Po maturitě na avignonském lyceu studoval na právnické fakultě v Aix-en-Provence.

V roce 1950 odešel do Paříže, kde navštěvoval herecké kurzy Charlese Dullina a Tanii Balachové. Divadelní dráhu zahájil roku 1951 v souboru Raymonda Hermantiera, s nímž účinkoval v Schillerově Marii Stuartovně, Mollièrově Donu Juanovi a Shakespearově Macbethovi.

jean_louis trint profil

Před filmovou kamerou debutoval v krátkém snímku Péchiny (1955; r. Marcel Ichac) a v úloze mladého pařížského radioamatéra Jean-Louise, jenž se podílí na záchraně otrávené posádky rybářské lodi, v dramatu o solidaritě lidí různých národností Kdyby všichni chlapi světa… (r. Christian-Jaque).

 a buh stvoril zenu

   Jeden z prvních komerčních vrcholů mladičké Brigitte Bardot byla její role ve filmu režiséra Rogera Vadima A Bůh stvořil ženu, kde ztělesnil vážného, sentimentálního a neústupného Michela Tardieua, nejmladšího ze tří mužů Jean Louis Trintignant.

 

Osmnáctiletá Juliette žije u svých pěstounů v St.-Tropez. Nijak se nesnaží skrývat svou vzrušující krásu před muži, kteří na ni vrhají lačné pohledy. Ucházejí se o ni tři muži: záletník Antoine, jeho ostýchavý bratr Michel a postarší Eric. Protože ji její favorit Antoine využívá jenom jako objekt k předvádění, věnuje Juliette svou pozornost Ericovi; Antoine poté opouští St.-Tropez. Krátce nato se Juliette provdá za Michela, aby nemusela do sirotčince. Když se Antoine vrátí do města, Juliette mu znovu podlehne a chce Michela opustit.

konformista

Jednu z nejzajímavějších a nejslavnějších rolí v kariéře měl Jean Louis Trintignant v kontroverzním snímku Konformista režiséra Bernarda Bertolucciho s úchvatnou kamerou Vittoria Storara, který natočil podle románu Alberta Moravii.

 

Záporným hrdinou je mladý intelektuál, jenž si z rodinného prostředí a mladistvých prožitků vypěstoval komplexy, pocit viny a výlučnosti, podvědomě i záměrně se snaží překonat vnitřní zábrany přizpůsobením, zařazením do normálnosti, průměru. A tím je pro něho nejen co nejkonvenčnější sňatek a typicky maloměšťácká domácnost, nýbrž i co nejtěsnější přimknutí k oficiálnímu proudu doby. Jelikož žije v Itálii třicátých let, znamená to službu fašistickému režimu bez skrupulí. Proto přijme i úkol provést politickou vraždu na antifašistickém emigrantovi a na podstatě věci nic nemění, že neuspěje. Po Mussoliniho pádu se okamžitě zříká všeho, čemu dosud slepě sloužil, a je ochoten být znovu konformistou, přizpůsobit se komukoliv a čemukoliv.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist