Nejzajímavější filmy Jeana-Louise Trintignanta

muz a zena

Přelomovým a naprosto zásadním filmem v kariéře Jeana Louise Trintignanta byl film Clauda Lelouche Muž a žena z roku 1966, který byl vyznamenaný Oskarem za scénář a hlavně vyhrál v klání o Zlatou palmu v Cannes.

 

Filmová skriptka Anne Gauthier (Anouk Aimée) se v Deauville seznámí s automobilovým závodníkem Jeanem-Louisem Durokem (Jeana Louise Trintignant). Oba sem jezdí do penzionátu navštěvovat své děti. Annin muž zahynul jako kaskadér, Durokova žena spáchala sebevraždu. Při dalších návštěvách se osamělí lidé sblíží. Vzpomínky na minulost jim však brání plně se poddat svému citu. Zdá se, že milostný vztah skončil dříve, než byl naplněn. Jednoduchý děj obohatil tvůrce pozoruhodnou kameramanskou prací, nevšední silou citu a sugestivností atmosféry. To umožňuje divákovi, aby intenzivně prožíval velké city milenecké dvojice, sahající od smutku až po rozkoš, od utrpení až po naději. Film se dočkal později volného pokračování.

 

V roce 1968 hrál Trintingnant s Yvesem Montandem ve slavném politickém snímku Z natočeným režisérem Costou Gavrasem. Během vojenské diktatury v šedesátých letech se mladý vyšetřující soudce rozhodne vnést světlo do případu podle oficiální verze náhodné smrti opozičního poslance. S pomocí jednoho novináře dokáže úlohu vlády a zatažení armády a policie do této vraždy. Film získal Oscara (1970) v kategorii Nejlepší zahraniční film, Cenu poroty a cenu pro nejlepšího herce na MFF v Cannes (1969).

bez_motivu

Bez motivu je druhým filmem francouzského režiséra Philippa Labroa a je to také výprava Trignanta do kriminálního žánru, kde se divákům velmi líbil. Film je natočený podle amerického spisovatele Ed McBaina a vyšetřovatelem je slavný detektiv Carella, kterého Jean-Louis Trintignant zahrál bravurně. Film byl komerčním hitem.

 

Uprostřed turistické sezóny jsou na francouzské Riviéře postupně zastřeleni tři muži. Případem je pověřen inspektor Carella, který se při vyšetřování setkává se svou bývalou přítelkyní. Nic nenasvědčuje tomu, že by vraždy spojoval nějaký motiv. Ale řádění neznámého vraha pokračuje. Vyšetřování zavádí Carellu do hluboké minulosti obětí.

terasa_2

Jean Louis Trintignant si zahrál ve slávném ansámblovém filmu Ettora Scolly Terasa z roku 1980. Je letní večer a na terase velkého římského bytu se během letního večera schází společnost italských padesátníků v krizi, kteří hovoří mezi sebou se svými mladými milenkami o životě. Tok jejich monologů přerušují příběhy vyprávějích aktérů scenáristy, dramaturga, producenta a komunistického poslance, kteří sice vzletně mluví, ale jejich činy jsou samozřejmě úplně jiné.

Jestliže fotograf Marcello ve Sladkém životě ze své pozice bulvárního vyhořelého smetáka komentoval úpadek italských měšťáků a boháčů, Scola v Terase si bere na paškál levicové intelektuálství a intelektuálství obecně a velmi jemně stírá hranici mezi myslitelem a lunetikem.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist