Nejzajímavější filmy Jeana-Louise Trintignanta

Nejlepší filmy o justici s gilotinou

Mezi mé velmi oblíbené filmy patří také špičková kriminálka Mužská záležitost (Une affaire d’hommes) z roku 1981 od tvůrců televizního Moulina, kde hrají hlavní role pánové Jean Louis Trintignant a Claude Brasseur. Dva naprosto rozdílní muži architekt (Jean Louis Trintignant ) a policejní komisař (Claude Brasseur) naprosto rozdílných povah se přátelí díky své společné vášni – amatérské cyklistice. Jejich projížďky a občasné schůzky, kde si povídají o běžných věcech se jednoho dne změní v horror. Architektova žena byla totiž zavražděna a ten svého přítele žádá o pomoc. Ukáže se, že ji zabil sériový vrah a oba muži se rozhodnou vzít spravedlnost do vlastních rukou.

Tento film není příliš známý, ale rozhodně stojí za vidění. Zajímavě rozepsané charaktery, všudypřítomná atmosféra strachu, zejména projížďky na kolech v zdánlivě klidných zákoutích útočí na první signální. Pokud k tomu přidáte herecké výkony obou hvězd, je to skutečně napínavá podívaná s přiměřenou devadesátiminutovou stopáží. Na ukázku z filmu s českým dabingem Ladislava Mrkvičky a Eduarda Cupáka, mrkněte tady.

konecne_nedele

Ve Francii velmi oblíbený snímek, který se těšil značnému diváckému i u nás je hitchcockovský snímek Konečně neděle!, kterou natočil francouzský klasik Francois Truffaut. Sekretářka Barbara Becker (Fanny Ardant) je zamilovaná do svého muže Juliena Vercela (Jean Louis Trintignant), který je podezřelý z vraždy milence své ženy. Barbara pátrá na vlastní pěst, aby prokázala jeho nevinu. Krátce nato je nalezena mrtvá i Julienova žena.

Konečně neděle! Je svižný snímek noirového žánru, který Truffaut natočil černobíle a je plný citátů na slavné filmy a je plný hlášek.

laska

Byť už v důchodovém věku, Jean Louis Trintignant zahrál ještě velmi ceněnou roli ve filmu Láska z roku 2012 režiséra Michaela Hanekeho. Georges a Anna jsou osmdesátníci, ale ještě nepociťují tíhu let. Oba vyučovali hudbu a z jejich živého rozhovoru po návštěvě koncertu je patrné, že je vždy spojoval soulad. Jejich dcera žije s rodinou v cizině. Jednoho dne postihne Annu výpadek paměti, první signál onemocnění. Georges se tak octne před tvrdou zkouškou. Ač sám starý a zesláblý, odmítá řešení navrhované pragmatickou dcerou. V době, kdy se pojem láska často kryje s představou sexuálního uspokojení, natočil Michael Haneke film o staré dvojici, která nepřestala cítit skutečnou lásku ani po dlouhém soužití. Bez ní by Georges nemohl o Annu pečovat doslova do posledního dechu

 

I přes hereckou kariéru se nikdy nevzdal své automobilistické vášně; několikrát se zúčastnil za volantem závodů Chamonix 24 hodin, Rallye Monte Carlo nebo Tour de France Automobile. Po krátkém manželství s herečkou Stéphane Audranovou se roku 1960 oženil s filmovou střihačkou Nadine Marquandovou, která poté, co se pod svým novým jménem Trintignantová prosadila jako filmová režisérka, ho obsazovala do svých filmů (Má lásko, má lásko, Zloděj zločinců, Vědět zakázáno, Svatební cesta). Jejich dcera Marie Trintignantová se věnuje úspěšně herecké kariéře.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist