POD POVRCHEM: Ota Hofman 90

Minulé úterý začala v Ponrepu celoroční a celorepubliková akce Ota Hofman 90, které je RealFilm mediálním partnerem, takže se podívejme jak úvodní akce proběhly a co nás čekají v následujících dnech, týdnech a měsících.

 

Ing. Otto Hofmann - ambasador projektu Ota Hofman 90 a syn spisovatele a scenáristy Oty Hofmana

Ing. Otto Hofmann – ambasador projektu Ota Hofman 90 a syn spisovatele a scenáristy Oty Hofmana

Ota Hofman 90 je kulturní projekt na uctění památky Oty Hofmana a zároveň oslavou jeho nedožitých 90. narozenin. Připomeňte si jeho úterní zahájení v Ponrepu.

 

Mezinárodní konference Ota Hofman a jeho odkaz v literatuře a ve filmu

 

Již v úterý začala také v Karolinu Mezinárodní konference věnovaná Odkazu Oty Hofmana v literatuře a ve filmu, kterou organizovala Krajská knihovna v Liberci a Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy. Pokračovala ještě ve středu a ve čtvrtek v Liberci. Sborník se již začíná připravovat a dočkáte se ho ještě v průběhu tohoto roku. Budeme o něm informovat.

 

Výstava Ota Hofman 90

 

Kurátor výstavy Mgr. Martin Hůrka

Kurátor výstavy Mgr. Martin Hůrka

V Krajské knihovně v Liberci začala 18. dubna výstava Ota Hofman 90, kterou můžete navštívit až do poloviny května.

 

Výstava Ota Hofman 90 je dílem kurátorů Mgr. Martina Hůrky a Mgr. Ondřeje Slaniny, kteří ve spolupráci se synem spisovatele Oty Hofmana připravili moderní výstavu podle nejnovějších výstavních trendů. ,,Martin Hůrka je vystudovaný muzejník a já historik umění. Martin sleduje aktuální trendy ve výstavnictví, jezdí na semináře a výstavami žije, takže když mi sdělil, jak se takovéto výstavy dělají v USA a popsal trendy v tomto oboru, okamžitě jsme se rozhodli, že to zkusíme udělat tak jako ve světě. Navíc se nám podařilo na výstavu sehnat naprosto unikátní fotografie, diváci tak uvidí třeba fotografii ze světové premiéry Tří oříšků pro Popelku v Ostrově, konané půl roku před tou pražskou ve Světozoru, která nebyla dosud publikována nebo fotku Oty Hofmana s Josefem Vaňáskem, zapáleným učitelem, který spoluzaložil Festival dětských filmů v Ostrově,“ říká Ondřej Slanina.

 

Otto Hofmann a Ondřej Slanina po instalaci výstavy v knihovně v Liberci

Otto Hofmann a Ondřej Slanina po instalaci výstavy v knihovně v Liberci

Ota Hofman 90 není obvyklou panelovou výstavou, každý návštěvník je vtažen do světa fantazie, naučí se čarovat s buřinkou, projde si labyrintem tvorby Oty Hofmana a na jednotlivých panelech se seznámí s aspekty tvorby Oty Hofmana. Nejedná se tak jen o prostý výčet faktů, ale o souvislosti, proč je Ota Hofman vnímán jako spojovatel Východu se Západem s interaktivní zábavou a 3D artefakty. Ostatně i to je jeden z důvodů, proč německá veřejnoprávní televize ARD dala zelenou projektu nových dílů Pana Tau, protože gentleman s buřinkou skutečně spojoval diváky na obou stranách železné opony. (více zde)

 

Vernisáž výstavy, Liberec 18. 4. 2018

Vernisáž výstavy, Liberec 18. 4. 2018

Výstava je v připravena v českém a německém jazyce a bude také vhodným edukativním prvkem i pro školy. Návštěvníci si budou moci v expozici zahrát karty, modelovat formelínou oblíbené Chobotničky nebo si zkusit psát na autentickém psacím stroji Oty Hofmana.

 

Křest audioknihy Pan Tau a remasterovaného DVD Třetí princ na radnici v Liberci

 

V rámci projektu Ota Hofman 90 vychází také remasterovaná díla Oty Hofmana, u kterých je jisté, že odolala zubu času. Tím prvním je unikátní audiokniha Pan Tau, kterou v režii Jindřicha Poláka namluvil Jan Werich a vychází u Supraphonu. Tato unikátní nahrávka z roku 1971 obsahuje tracky Pan Tau přichází a Pan Tau naděluje s hudebním bonusem.

zástupce magistrátu Langr, kmotr Hofmann a kmotra Čeňková při křtu audioknihy Pan Tau a DVD Třetí princ na liberecké radnici

zástupce magistrátu Langr, kmotr Hofmann a kmotra Čeňková při křtu audioknihy Pan Tau a DVD Třetí princ na liberecké radnici

Druhá věc je rovněž úžasná. Bohemia Motion Pictures vydala remasterovaného Třetího prince, tedy krásnou pohádku Oty Hofmana podle námětu Karla Jaromíra Erbena a to velmi volně převyprávěnou a upravenou.

cover_Poutnik

Poutník světem fantazie je výpravná publikace o životě a díle říčanského rodáka Oty Hofmana, která vychází k příležitosti nedožitých devadesátých narozenin významného českého scenáristy a spisovatele v rámci projektu Ota Hofman 90. ,,Považuji za velké štěstí, že mám šanci objevovat tátu stále znovu a nově s odstupem mnoha a mnoha let při čtení jeho knih, poznámek a krátkých povídek, které mě nepřestávají fascinovat svou hloubkou a jak pár slovy dokázal vyjádřit podstatu myšlenky. A čím jsem starší a zkušenější, tím více oceňuji jeho schopnost psát i skutečnost, že s přibývajícím věkem ten text čtu a chápu z úplně jiného úhlu pohledu,“říká Ing. Otto Hofmann, syn Oty Hofmana a ambasador projektu.

 

Knihu Poutník světem fantazie napsal Ondřej Slanina, autor knižní trilogie o filmových klasikách, které vychází od roku 2011. ,,Díky Slavné české filmové klasice, ale i České animované klasice jsem měl možnost mluvit s mnoha lidmi z filmového oboru a nabídku Otty Hofmanna sepsat biografii jeho táty jsem s radostí uvítal. Ota Hofman je pro mě symbolem hvězdné hodiny českého filmu, tedy tvorby pro dětského diváka, která je celosvětově úspěšná díky Panu Tau, pohádce Tři oříšky pro Popelku, ale samozřejmě mnoha dalších filmů,“osvětluje Ondřej Slanina napsání monografie.

 

Poutník světem fantazie je kniha rozdělená do dvou částí. V biografické části se dočtete vše důležité o osobním životě Oty Hofmana. Autor připomíná rodiče Oty Hofmana, Hofmanovo totální nasazení za války v zemědělství, studium na FAMU, okolnosti jeho angažmá jako šéfdramaturga na Barrandově, kde jsou popsány bouřlivé změny roku 1968 a následná dramatická éra normalizace. Vůbec poprvé pak popisuje řadu nerealizovaných projektů Oty Hofmana nebo angažování tvůrců Československé nové vlny na Barrandově, kteří oficiálně nesměli tvořit.

 

V recenzní části jde kniha Poutník světem fantazie opravdu do hloubky. Čtenář se kromě rozšířených recenzí dočte okolnosti vzniku vybraných děl Oty Hofmana, seznámí se v medailonech s klíčovými filmaři dětského filmu a hlavně bude mít možnost srovnat rozdíl mezi scénáři a realizovanými filmy nebo poznat schvalovací procesy na Barrandově v době normalizace, které jsou podložené bádáním v archivu na Barrandově a u tehdy činných filmařů. Kniha obsahuje četné fotografie a informace, které vychází vůbec poprvé.

 

Knihu Poutník světem fantazie vydává Charon media, prodejní cena je 500 korun a kromě její prodeje na akcích projektu Ota Hofman 90 bude i v knižní distribuci.

 

 

Všechny informace: www.otahofman90.cz

Oficiální facebook: otahofman, #poutniksvetemfantazie

 

Pokud chcete vědět další info o tomto projektu nebo o účasti zástupců projektu v médiích, tak si poslechněte sobotní Tobogán na Dvojce Českého rozhlasu z 21. 4. 2018, která je mediálním partnerem.A pokud se chcete zúčastnit dalších akcí, tak přijeďte do Zlína na festival a sledujte Realfilm.cz!

Přidat komentář

TOPlist