Prázdniny v Římě (1953)

roman_holiday2

USA 1953, Roman Holliday, režie: William Wyler, scénář: Ian McLellan Hunter, Ben Hecht, John Dighton podle námětu Daltona Trumba, kamera: Franz Planer, Henri Alekan, hudba: George Auric, střih: Robert Swink, hrají: Audrey Hepburn, Gregory Peck, Eddie Albert

 

118 minut, 35 mm, černobílý

 

Oskar za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (Audrey Hepburn), námět, kostýmy, nominace na Oskara – nejlepší film, režie, scénář, herec ve vedlejší roli (Eddie Albert), výprava, střih

Film:

Princezna Anna (Audrey Hepburn) se na své oficiální cestě po Evropě na chvíli zastaví v Římě. Je unavená programem a chce alespoň na jeden den být normální mladou dívkou, takže se vmísí mezi plebejce. Jenže není to tak jednoduché. Cynický reportér Joe Bradley (Gregory Peck) jí odhalí už při samotném útěku z paláce a je jí v patách. Vydává se za Američana a nabídne jí dělat průvodce. V hlavě má jen pořádnou story, kterou prodá. Jenže jeden den a okouzlující mladice s ním udělají divy nebo ne?

 

Pokud se někdo rozhodne natáčet film o Římě, ještě to zdaleka neznamená, že ho tam bude také natáčet. Jen si vezměte z nedávné doby koprodukční seriál Borgia natáčený na Barrandově nebo film podle bestselleru Dana Browna Andělé a démoni, který na plátně ukazoval řadu římských monumentů natočené všude možně…v ateliéru. Producenti chtěli po režisérovi, aby film natočil buď celý v ateliéru v Hollywoodu nebo aby vyslal druhý štáb natočit spojováky do Říma a pak to ve střižně poslepoval dohromady.

roman_holiday3

Jenomže jak nakamuflovat scény od Fontány di Trevi, scény na Piazza di Spagna nebo Forum Romanum? Režisér William Wyler věděl dobře, že to nejde, takže s projektem souhlasil pouze pod podmínkou, že ho bude celý natáčet v Itálii. Paramount měl v Itálii vlastní prostředky i zařízené dotace, které se na produkci daly použít a po snížení rozpočtu na 1 milion dolarů, kterých se dosáhlo i zvolením natáčení na černobílý materiál bylo rozhodnuto, že film dostane zelenou. Paramount totiž stejně jako ostatní studia v padesátých a šedesátých letech využíval studia Cinecittá jako místo pro realizování zahraničních zakázek pro historické velkofilmy.

roman holiday4

Autorem námětu byl Dalton Trumbo, který byl ovšem na černé listině a nemohl být uveden v titulcích až do 15. 12. 1992. Důvodem byla nechvalně známá komise senátora McCartyho, která v rámci Výboru pro neamerickou činnost obvinila třista osobností ze sympatií ke komunistické straně, což vedlo k zákazu jejich činnosti. Když se ukázalo, že výsledky komise byly nesmyslné a zmanipulované, nebyly její výsledky uznány jako relevantní. Řada obviněných se však tohoto rozhodnutí nedočkala, protože buď emigrovala nebo spáchala sebevraždu. Trumbo přesvědčil svého přítele Iana McLellana Huntera, aby se pod námět podepsal. Hunter tak učinil, podle námětu napsal scénář a prodal ho režisérovi Franku Caprovi, aby ho natočil s Cary Grantem a Elizabeth Taylor. Capra ovšem nakonec z projektu odstoupil a studio ho přeposlalo Wylerovi. Ten nechal scénář přepsat Benu Hechtovi, ale také Johnu Dightonovi, který ho přepisoval přímo na place v Římě.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist