Prázdniny v Římě (1953)

roman holiday6

Wyler si hlavní role vybíral konkurzem a když uviděl v londýnském hotelu Claridge dvaadvacetiletou neznámou Belgičanku Audrey Hepburn stačilo mu pět minut, aby jí okamžitě poslal doporučení k uzavření smlouvy s Paramountem. Studio nakonec souhlasilo, ale podmínilo si k ní obsadit velkou hvězdu. Wyler se obrátil na Gregoryho Pecka a ten souhlasil. Navždy nám zůstane odepřena odpověď, zda okamžitě či s váháním, protože verze režiséra a hlavního herce jsou v rozporu. Pecka však na plátně vidíme a podává skvělý výkon, takže tato otázka zcela jistě tak zásadní není.

roman-holidayedith

Obrovskou zásluhu na filmu má legendární hollywoodská návrhářka Edith Head, která svými úchvatnými kreacemi obohatila filmy jako Okno do dvora, Chyťte zloděje (oba šaty pro Grace Kelly), Místo na slunci (Elizabeth Taylor), ale hlavně Vertigo (Kim Nowak), Snídaně u Tiffanyho a Prázdniny v Římě (oba Audrey Hepburn). Její kostýmy pak studio maximálně využilo při propagaci filmu a své hlavní hvězdy, kterou nikdo neznal. Gregory Peck po skončení natáčení studio informoval, že by mělo být její jméno na plakátech nad titulem filmu, protože za film určitě dostane Oskara. V obou skutečnostech měl pravdu.

roman_holiday1

Prázdniny v Římě jsou pohodovým a odpočinkovým filmem s řadou zajímavých vizuálních nápadů. Wyler umně divákům dávkuje romanci, dojemné okamžiky a cynickou komedii a vše působí hladkým a svěžím dojmem ještě po více než šedesáti letech! Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist