V jako Vendeta (2006)

Nejslavnější comicsové adaptace II.

USA/Velká Británie/Německo, V for Vendetta, režie: James McTeigue, scénář: Larry a Andy Wachowski podle comicsu Alana Moora a Davida Lloyda, kamera: Adrian Biddle, hrají: Natalie Portman, Hugo Weaving, Stephen Rea, Stephen Fry, John Hurt

132 minut, 2.35:1, barevný, 35 mm

 

Je rok 2020 a v Británii vládne poměrně tvrdý fašistický systém v čele s kancléřem Sutlerem (John Hurt). Evey Hammond (Natalie Portman) se i přes zákaz vycházení chystá navštívit svého kolegu z práce Dietricha (Stephen Fry). V temném loubí jí však přepadnou strážci pořádku a bez okolků se jí pokusí znásilnit. Na scéně se však objeví muž s maskou ,,V“ (Hugo Weaving), který násilníky přemůže a odhalí zvědavé Evey, co je zač. Ještě ten večer za zvuku Čajkovského vyhodí do vzduchu starou budovu soudu Old Bailey.

 

Následující den sdělí národu, že přesně za rok odpálí budovu parlamentu a lidé, kteří chtějí revoluci by to měli brát jako symbol a začátek nové éry. ,,V“ se ocitá na seznamu největších nepřátel režimu. Shodou okolností však policie v čele s vyšetřovatelem Finchem (Stephen Rea) odhalí spojitosti Evey s ,,V“. Čas běží a tajemný muž v masce se mstí za všechno, co mu nepřátelský režim způsobil.

Nejslavnější comicsové adaptace II.

Ojedinělý filmový projekt V jako Vendeta, který byl prvním projektem tvůrců Matrixu po jejich veleúspěšné filmové trilogii má kupodivu k revoluci mnohem blíž než Matrix Revolution. Na postu režiséra se poprvé uvelebil James McTeigue, tedy režijní asistent Wachowských  a podařilo se mu skutečně velmi zajímavě divákům naservírovat film poháněný hlavní inteligentní myšlenkou bez zbytečně přehnaných akčních scén, ale za to s permanentní napínavou atmosférou.

 

Natáčelo se na zajímavých lokacích, dokonce skutečně v okolí britského parlamentu, a to od půlnoci do půl páté ráno a nesměla se blokovat doprava déle jak čtyři minuty. Hugo Weaving také pod maskou nemohl mluvit, takže veškeré jeho dialogy se musely nadabovat a impozantní scéna s pádem dominových kostek ve filmu stavěli čtyři profesionální hráči domina přes 200 hodin!

v jako vendetta

Scénář je plný zvratů a paradoxně mu vůbec neškodí ani dlouhá stopáž, což je důležité ocenit zvláště díky poměrně značnému množství textu a dialogů ve scénáři. Ačkoli vznikl podle comicsu Alana Moorea, který se stabilně od hollywoodských adaptací svých comicsů distancuje, bylo by bláhové domnívat se, že hlavní dějová linka je zručným kompilátem románů Hrabě Monte Cristo a 1984.

 

Hereckému obsazení se nedá absolutně nic vytknout, jak Natalia PortmanHvězdné války) a Hugo Weaving (Matrix, Kapitán Amerika: První Avenger, Vlkodlak) v hlavních rolích, tak John Hurt (Melancholia, Mrtvý muž), Stephen Fry (Žaloba) i Stephen Rea své role zvládli naprosto skvěle.. Přesto se po skončení filmu nabídne zásadní otázka, do jaké míry je film myšlen jako velkolepá zábava a do jaké míry film tvůrci myslí vážně. Odpověď na tuto otázku si však budete muset udělat sami podle svého svědomí. Film byl natáčený v Německu a Velké Británii a vznikl v Americko, Britsko – Německé koprodukci.

v jako vendetta 2

Snímek měl značný popkulturní dopad. Každoročně společnost amazon prodá stovky tisíc masek s tváří V, masky použilo také hnutí Occupy Wall Street a nemusíme chodit daleko dokonce je maska občas vidět i v našich končinách při různých pirátských mítincích. Film se stal komerčním hitem a stal se televizní trvalkou. Film určitě není určen slabším povahám a dětem.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist