Fanfan Tulipán (1951)

fanfan-tulipan1

Fanfan la Tulipe, Francie/Itálie, režie: Christian Jacque, scénář: Christian Jacque, Henri Jeanson, René Wheeler, René Fallet, kamera: Christian Matras, hrají: Gérard Philipe, Gina Lollobrigida, Olivier Hussenot, Noël Roquevert

102 minut, 35 mm, černobílý

MFF v Cannes – cena za nejlepší režii, MFF v Berlíně – nejlepší film

Film:

,,To není pluk, to je květinový háj!“ Tak promlouvá evidentně homosexuální vojenský velitel ke svým mužům. Jestli existuje nějaká rozverná historická dobrodružná komedie, pak je to Fanfan Tulipán, film, který naprosto právem patří ke klenotům světového filmu s úžasným hlavním představitelem, krásnou hlavní hrdinkou a poctivě dávkovanou akcí s romantikou.

Cikánka Adeline (Gina Lollobrigida) prorokuje dobrodruhovi Fanfanovi (Gerard Phillipe), že se ožení s královskou dcerou. Fanfan tomu milerád uvěří, jenže když se v noci vplíží do zámku za princeznou je přistižen a odsouzen k smrti. Adeline si je vědoma děsného omylu, žádá pro něj milost a zejména si žádá jeho, protože ho tajně miluje. Král se nakonec nad půvabnou cikánkou ustrne, dá Fanfánovi milost a po ní žádá noc plnou vášní. Adeline ho však odmítá a s hrůzou utíká do kláštera. Fanfan brzy zjistí, kdo mu zachránil život a tak neváhá a jde Adeline na pomoc. Pomáhá jí před královskými pochopy a v nově vyhlášené válce vnese do boje znepřátelených království takový zmatek, že to prostě musí dopadnout dobře.

fanfan-tulipan2

Žánr dobrodružné komedie je francouzská specialita a Fanfan Tulipán je jeden ze základních milníků žánru. „Když ženská říká vždycky pravdu, chce tím zatajit nějakou lež,“ evropský humor vycházející z reálií nemůže v žádném případě urazit ani zarytého intelektuála, protože si v něm může najít historické předobrazy.

Hrdina filmu Fanfán Tulipán je legendární postava francouzských lidových písní —čestný, nespoutaný a neohrožený vyznavač volnosti a radosti ze života. Film je nabitý svižně a zručně natočenou akcí. Gérad Philipe účinkuje sám i všermířských soubojích a říká se, že během natáčení to odnesl rozseknutým čelem a propíchnutou rukou. Činní byli i kaskadéři, kteří museli absolvovat řadu nebezpečně vypadajících kousků, ostatně samozřejmě žádná počítačová animace nebyla možná a modřiny a boule byly na denním pořádku.

fanfan-tulipan3

Film se stal komerčním trhákem a udržel si diváckou pozornost po celá desetiletí. V roce 2000 pak vznikla kolorovaná verze snímku. Gérard Philipe se stal populární hvězdou a v divadelním souboru, kde účinkoval hrál tehdy se začínajícím Philipem Noiretem. Zajímavostí z Noiretových pamětí je, že když Gérard Philipe navštívil Prahu pátral po svých údajných českých předcích! Jeho slibnou kariéru a život však příliš brzy ukončila zákeřná rakovina, která ho přemohla již v roce 1959, v jeho 36 letech.

V roce 2003 vznikl otřesný remake s Vincentem Perezem a Penelope Cruz, který inicioval Luc Besson a po právu skončil komerčním debaklem.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

Retro – Francouzský film:

Les Diaboliques

Americká noc 

Danton

Velká žranice

Bez střechy a bez zákona

Profesionál

Afričan

Mzda strachu

Svatý rok

Veselé Velikonoce

Tři muži na zabití

Masky

Brutální Nikita

Loni v Marienbadu

U konce s dechem

Prohnilí

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

 

Přidat komentář

TOPlist