Hollywoodský mogul Steven Spielberg (doplněný profil)

Steven Spielberg

Spielbergova filmová dráha je lemována fantastickými úspěchy, dobře míněnými neúspěchy a stigmatem člověka, kterému se ne, prostě neříká.

Steven Spielberg spatřil světlo světa 18. prosince 1947 v Cincinatti ve státě Ohio. Vyrůstal v arizonském Phoenixu a již velmi brzy začal natáčet 8mm kamerou. Nejprve to odnesly jeho vláčky, které likvidoval připravovanými srážkami. Tam také pochopil, že příprava záběrů je důležitá pro střih. Jeden vláček zleva, druhý zprava, pak srážka a velký celek, bác a vláčky jsou v sobě! Po svém prvním krátkometrážním snímku určeném širší veřejnosti Amblin z roku 1968 pojmenovává později i svou produkční společnost. Přestože se po absolvování střední školy dostane na univerzitu záhy se na ní vykašle a rozhodne se své vzdělání získat praxí. A kde jinde než v televizi. Nejdříve začíná na seriálech a po pár letech může konečně k filmu týdne s celovečerní stopáží. Jeho televizní snímek Duel se stane doslova senzací a v Evropě je dokonce uveden v kinech.

Steven Spielberg - filmografie

Duel (1971) byl tedy od začátku koncipován jako televizní film týdne. Popisuje jednoduchý příběh muže, který se utkává na silnici s šíleným tahačem. Spielberg díky rychlým efektním střihům dostává ze snímku maximální napětí, které z filmu dělají dodnes snesitelnou podívanou. Spielberg ostatně říká, že nikdy později v životě už nepracoval tak tvrdě jako právě na tomto filmu. Dostal šanci, kterou hodlal náležitě využít a za 13 natáčecích dnů se mu podařilo natočit regulérní film, kde už ukazuje řadu ukázek ze svého rukopisu. Schválně si povšimněte záběrů na zpětné zrcátko, kde se odehrává děj nebo poklic aut.

Steven Spielberg - filmografie

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Přidat komentář

TOPlist