Kráska dne (1967)

kráska dne

Francie/Itálie, Belle de jour / Belladona, režie: Luis Buňuel, scénář: Luis Buňuel a Jean Claude Carriere podle románu Josepha Kessela, kamera: Sacha Vierny, hrají: Catherine Deneuve, Jean Sorel, Michel Piccoli, Geneviéve Page, Pierre Clementi

 

101 minut, 2.35:1, barevný, 35 mm

 

Zlatý lev na MFF v Benátkách za nejlepší film

 

Film:

 

Séverine (Catherine Deneuve – Afričan, Profesionální manželka) je manželka váženého mladého, bohatého a velmi pohledného lékaře, ovšem odpolední směny tráví v místním luxusním nevěstinci, kde od místní bordelmamá získá přezdívku „kráska dne“. Séverine je schopná těch nejzvrhlejších praktik, ale vůči manželovi je frigidní a své sexuální touhy plné masochistických představ prožívá jen ve svých snech. Může však utajit svůj dvojí život?

kraska_dne2

Kráska dne je jedním z absolutních vrcholů tvorby režijního génia Luise Buňuela, a to nejen díky vítězství na MFF v Benátkách. Buňuel zde totiž opět ostře podrobuje měšťácký způsob života a falešné morálky zdrcující kritice a přitom nás baví svým černým humorem. Docela by mě zajímalo, jak by reagoval na současný hit měšťáckých čtenářek Padesát odstínů šedi, zřejmě by se za břicho popadal a usiloval by o práva k natáčení.

profilovka 2

Surrealismus tohoto filmu spočívá kromě zápletky ve snových sekvencích uvozujících začátek a konec filmu, protože Buňuel chtěl podle vlastních slov dokázat, že je k perverznímu sexu lákán pouze v myšlenkách, nikoli ve vlastním životě. Na druhou stranu začátek i konec tohoto filmu je natolik silný, že kdyby se obě vyprávěcí paralely prolnuly, byla by to stejně noční můra.

kraska_dne3

Kráska dne vznikla ještě před sexuálním uvolněním v mainstreamové kinematografii a spoluscenáristou byl francouzský scenárista a dramatik Jean Claude Carriere, tedy Buňuelův dvorní scenárista, který pracoval na řadě projektů i s Milošem Formanem. Možná bude pro dnešního diváka příliš cudná, ale pokud si domyslíte řadu nevyřčeného, pak uvidíte nevídanou sbírku sexuálních zvrhlostí. Žádný sex na plátně neuvidíte, ale scéna s rakví jistě dodnes předčí spoustu toho, co je dnes online k vidění na pornoserverech.

kraska_dne5

Druhý rozměr pak filmu dodává samozřejmě to, že zvrhlíky jsou bohatí a urození lidé, ale dojde pochopitelně i na zpustlé zvrhlé gangstery. Pro příznivce šedesátkového designu, popřípadě historizujících interiérů bude sledování filmu doslova pastvou pro oči. Ve filmu je spousta krásných interiérů, intarzovaného nábytku nebo luxusních šperků.

kraska_dne4

Film se stal jedním z Buňuelových největších komerčních úspěchů a režisér sám si ho vykládá zejména krásnými herečkami, které do filmu obsadil. Catherine Deneuve je ve své úloze skutečně skvostná a kamera jejich předností využije skutečně dosyta. Kráska dne je titulem, který by si příznivci dobrých filmů určitě neměli nechat ujít a RealFilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

 

Přidat komentář

TOPlist