Louis de Funés – cholerický komik bavící miliony

Žádný francouzský herec nebyl tak úspěšný jako Louis de Funés, co do počtu diváků. Funésova komedie Velký flám držela rekord v návštěvnosti až do příjezdu Titanicu, a to byl francouzský komik už 14 let po smrti. V čem tkvělo jeho mistrovství?

louisdefunes

LLouis Germain David de Funès de Galarza pocházel ze šlechtické rodiny a ano. Nebyl to Francouz. Ostatně Jean Reno, také není úplně Francouz a na mezinárodní scéně neměl dlouhá léta konkurenci jako typický představitel drsňáků ze země galského kohouta. Louis De Funés s herectvím koketoval už od třicátých let, ale poprvé před kamerou se objevil v roce 1946. Jenže čekání na první hlavní roli trvalo dlouhých 14 let. Jenže ta hlavní role byla opravdu neskutečná.

saint tropez

Jeho první hlavní role byl strážmistr Ludovic Cruchot, v češtině Ludvík, v nesmrtelné filmové komedii Četník ze Saint Tropez. Role to byla tak úspěšná, že se stal Funés miláčkem celé Evropy.

fantomas

Z Četníka se nakonec rozehrála celá filmová série, která mu zajistila trvalou popularitu, ale nebyla to jediná série, která mu zajistila pozornost diváků. Ta druhá začala takřka v zápětí. Ve filmu Fantomas (1964) režiséra André Hunebelle o nepolapitelném kriminálníkovi ztvárnil Funés komisaře Juva. Diváci si Fantomase okamžitě zamilovali a není veřejným tajemstvím, že si Funés se Jeanem Maraisem, který hrál Fantomase i sympatického novináře na jeho stopě vůbec nerozuměl. Ostatně ono s ním obecně nebylo vůbec dobré pořízení. Funés byl v soukromí nervní a často ho jeho okolí nazývalo diktátorem. Na druhou stranu to byl člověk se srdcem na správném místě a když je člověk tak úspěšný jako on, přivolává to mnoho závisti a zášti. Fantomas se dočkal dalších dílů v roce 1965 – Fantomas kontra Scotland Yard a 1966 Fantomas se zlobí. Napínavé, dobrodružné a komediální filmy mají velkorysou výpravu a dodnes se těší značné popularity.

 

. Po Fantomasovi se Funés setkal s režisérem Gérardem Ourym a natočil s kolegou André Bourvilem komedii Smolař. Diváci byli nadšení. Do kin jich přišlo 11 752 000 diváků a Bourvil a Funés se stali značkou komerčního úspěchu.

velky_flam

Funésův další obrovský úspěch byl snímek Velký flám, opět s Ourym a Bourvilem. Film navštívilo 17 000 000 diváků!

tonouci_se_stebla_chyta

Funés měl v domovské Francii těžko popsatelný úspěch komerční jedničky. Obrovským hitem byla také komedie Tonoucí se stébla chytá z roku 1967 o cholerickém loďaři, který se snaží přimět k návratu konstruktéra, kterého omylem vyhodil.

4450ce3c0.JPG

Funés byl velkým oblíbencem Jeana Gabina, se kterým ho pojilo přátelství. Gabin říkal, že ho nikdo nedokázal rozesmát tak jako Funés. Společně se objevili před kamerou dvakrát a druhá spolupráce byla už v době, kdy byl Funés velká hvězda. Film se jmenuje Tetovaný (Le Tatoue) a je o obchodníkovi s uměním (Funés), který zjistí, že stárnoucí plukovník (Gabin) má na zádech vytetovaný obraz od samotného Modiglianiho a ten skutečně nechce přinést svou kůži na trh.

funes_rabin
Ve Francii točil hit za hitem a dařilo se mu i v jiných evropských zemích, ale v USA uspěl pouze jedním snímkem, který paradoxně v Československu až do revoluce uveden vůbec nebyl. Dobrodružství rabína Jákoba o xenofobním majiteli firmy z roku 1973.

V Čechách a na Slovensku ho skvěle nadaboval František Filipovský, který dokonale vystihl jeho rtuťovité herectví, zvláště díky typickým zvukům, které ale v originále Funés až tak nedělal.

 

Funésův herecký styl byl živelný a stál na úžasné mimice, kterou prý získal po své matce. Díky jeho pověstným grimasám se mu říkalo Muž tisíce tváří nebo Muž s tváří z gumy. Své typické škleby inspiroval groteskami s kačerem Donaldem, ale Laurelem a Hardym.

 

Louis de Funès žil na zámku Clermont na Loiře u Nantes, rád trávil čas ve skleníku, kde se věnoval růžím. Podařilo se mu vyšlechtit oranžovou La rose de Louis de Funès, která je dokonce oficiálně uznaným druhem.

De Funès měl slabé srdce a s každou rolí, ve kterých představoval různé cholerické postavy, riskoval srdeční infarkt, který prodělal po skončení natáčení filmu Četník a četnice. Na něj také dne 27. ledna 1983 zemřel.

Přidat komentář

TOPlist