Město (2010)

Město (2010)

The Town, USA, režie: Ben Affleck, scénář: Peter Craig, Ben Affleck, Aaron Stockard podle knihy Prince of Thieves Chucka Hogana, hudba: Harry Gregson-Williams, střih: Dylan Tichenor, hrají: Ben Affleck, Rebecca Hall, Jon Hamm, Jeremy Renner, Blake Lively, Titus Welliver, Pete Postlethwaite, Chris Cooper

124 minut (150 minut – rozšířená verze DVD), 2.35:1, 35 mm, barevný, foto: Warner Bros

Nominace na Oskara – nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Jeremy Renner), Cena amerických kritiků za nejlepší herecký ansámbl

Film:

Čtveřice dlouholetých kamarádů z Charlestownu Jem (Jeremy Renner), Doug (Ben Affleck), Gloansy (Slaine) a Dez (Owen Burke) v sousedství centra Bostonu se živí vykrádáním bank a nejsou zdaleka jediní. Dalo by se říct, že vykrádání bank je v Charlestownu uznávanou živností, což šokuje především strážce zákona. Při jedné z loupeží unesou rukojmí Claire (Rebecca Hall) a pak jí nezraněnou pustí na svobodu. Ta se stane terčem FBI, ale i nervózních lupičů, kteří posléze zjišťují, zda náhodou něco neví. A dělají to celkem rafinovaně, Doug totiž dívku pozve na rande a ve snu by ho ani nenapadlo, že se do ní zamiluje. Jenže FBI nikdy nespí, stejně jako gangsteři v okolí a zradit může kdokoli, včetně vlastní rodiny.

Město (2010)

Projekt do studia Warner Bros přinesl režisér Adrian Lyne v roce 2006 a studiu se okamžitě zalíbil. Odklepli rozumný rozpočet 37 milionů dolarů a požadovali nepřekročit dvouhodinovou délku. Když Lyne přinesl scénář Sheldona Turnera (Lítám v tom), který spolu dali dohromady, Warneři je z projektu odvolali a místo nabídli Benu Affleckovi (Argo), který byl zrovna v kurzu díky snímku Gone Baby Gone. Affleck byl vhodnou volbou i díky tomu, že je rodák z Massachusets a o lupičích z Charlestownu slyšel ještě mnohem dříve, než četl knihu, takže se předpokládalo, že do filmu přinese i osobní vklad.

Město (2010)

Natáčet se začalo v srpnu v roce 2009 a filmaři mohli natáčet ve skutečné bance, kterou však museli přejmenovat a opticky trochu pozměnit, aby nebylo patrné, o jakou banku se jedná. Affleck se do režie vrhl po hlavě. Kromě sledování působivého filmu Nelítostný souboj (Heat, r: Michael Mann – v naší knize Slavná světová filmová klasika), od kterého si vypůjčil řadu filmařských postupů pečlivě dbal na dodržení bostonského dialektu. I díky tomu je film vhodné si pustit v originále, herci totiž neberou nic polovičatě. A Affleck byl rozhodně správný motivátor.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist