Miklos Rozsa – geniální inovátor

 Charlton Heston 1924 - 2008

   U jeho tvorby nelze nezmínit hudbu k fenomenálnímu velkofilmu Ben Hur režiséra Williama Wylera, který znáte z našich stránek i naší knihy Slavná světová filmová klasika velmi dobře. Rozsa si za snímek odnesl svého třetího a posledního Oskara. Na zkomponování hudby k tomuto snímku dostal jeden rok, cožsvědčí o tom, jakou pozici si za ta léta vybudoval. K filmu navíc složil slavné předehry, které známe z jeho posledního obnoveného uvedení. V partituře se střídají „římské motivy“ s vojenskými pochody a éterické motivy doprovázející postavu Krista. Podívejte na video zde.

Za Rózsovo poslední velké dílo bývá považována hudba k biblickému snímku Sodoma a Gomora. Film však divácky neuspěl a stal se labutí písní éry velkofilmů. V následujících letech se Rozsa méně věnoval práci pro film a upřednostnil koncertní tvorbu.

Jerry Goldsmith

Rozsa byl bezesporu zakladatelem moderní filmové hudby, přinesl do ní originální filmové postupy a jako každý správný učitel si vychoval řádného nástupce, jehož profil už na RealFilmu máme – jak možná tušíte nebyl to nikdo menší než podobně nekonformní génius Jerry Goldsmith.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist