Nejslavnější evropské pohádky

Průvodce českými filmovými pohádkami

Zlínský festival je v plném proudu, a to je vhodný čas pro průvodce filmem o evropských pohádkách.

Průvodce českými filmovými pohádkami

Kde jinde bychom měli začít než v zemi galského kohouta, kde již v roce 1946 vznikla slavná pohádka oblíbená i v řadě jiných zemí světa. Kráska a zvíře (1946) režiséra Jeana Cocteaua ho svedla dohromady dohromady s jeho životním partnerem Jeanem Maraisem.

Starý kupec zabloudí v temném lese a ocitne se v tajemném zámku. V zahradě utrhne růži a vzápětí ho překvapí nestvůra v drahých šatech. Jenže růže obsahuje jed a kupec přežije, pouze pokud obludě vydá jednu ze svých 3 dcer. Jeho dcera Belle si tatínkovu smrt nepřeje a proto se vydá na zámek. Je to až s podivem, ale časem se oba do sebe skutečně zamilují. Jenže tak jednoduché to nebude, protože její bratr svou sestřičku nechce monstru přenechat.

Jean Cocteau místo efektních záběrů a trikových efektů vypráví napínavý děj a to na svou dobu skutečně působivými prostředky. Jestli nějaká pohádka ovlivnila tvorbu nejen své doby, tak to byla rozhodně tato.

Průvodce českými filmovými pohádkami

Spessartská strašidla sice nejsou v žádném případě klasické pohádky, ale historickými filmy také nejsou a druhý díl, který si dnes vezmeme do našeho průvodce s názvem Strašidla ze Spessartu (Das Spukschlob im Spessart – 1960) určitě patří k nejoblíbenějším pohádkovým filmům celé generace.

Při stavbě dálnice je ze sklepení Hospody ve Spessartu osvobozena loupežnická parta: Hugo, strýček Max, Toni , Jockel a Katrin. Po 100 letech, které strávili zazděni jsou konečně na svobodě … byť jen jako strašidla, ale díky Katrin a jejímu lektvaru i v lidské podobě. K strašidlům se objeví další postavy komteska Charlotte pro kterou budou páchat loupežníci dobré skutky, tajemný cizinec a exotický princ Kalaka, který se bojí komunistů i kapitalistů a stal se obětí krádeže.

Strašidla ze Spessartu jsou volným pokračováním Hospody ve Spessartu a právě v druhém díle se kromě pohádkového námětu tvůrci rozhodli reagovat na politickou situaci v poválečném západním Německu. Právě z toho vznikla řada skvělých slovních přestřelek, které mají šanci pobavit i po letech:„Vykládal jste sice samé hlouposti. Ale to je jedno. Lidé stejně věří všemu, když se jim to řekne z titulu funkce.“ Dobrá hláška je také:,, Ještě jsou lidé, kteří mají na to, aby mohli strávit dovolenou v Německu.“ Pokud budete film chtít vidět, silně doporučujeme původní český dabing s Milošem Kopeckým.

Průvodce českými filmovými pohádkami

Položme si otázku, je Rusko ještě v Evropě? Část území rozhodně ano a proto budeme i my na Realfilmu těžko ignorovat pohádku, která tento národ rozděluje na dvě poloviny již přes 40 let, kdy byla poprvé uvedena. Dalším filmem v našem průvodci bude pochopitelně Mrazík (Морозко) z roku 1964.

Bylo nebylo, žil kdysi stařeček, který měl hodnou a pracovitou dceru Nastěnku, jenže si vzal za ženu zlou nádheru, která je oba týrala ruku v ruce se svou rozmazlenou dcerou Marfušou. A protože Marfuša příliš krásy nepobrala, o to víc macecha nenáviděla půvabnou Nastěnku. Jedné kruté zimy jí vyhnala do lesa a doufala, že tam zmrzne nebo ji sežerou vlci. V lese naštěstí pečoval o zasněžené stromy kouzelný Mrazík, strážce zimního lesa, car metelice a bouře. A ten, protože byl spravedlivý, pomohl Nastěnce a postaral se o ni.

Ve stejné době na jiném místě se vydal na zkušenou pohledný samolibý silák Ivan. Žádná krasavice si před ním nemohla být jistá, ale jelikož v lese pekelně urazil dědečka hříbečka přičaroval mu medvědí hlavu a zcela se mu změnil život. Je nasnadě, že tihle dva se ještě potkají a proti nim bude stát ježibaba, stará čarodějnice a své trumfy vytáhne pochopitelně i Mrazík.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist